Ankara Coffee Festival

Ankara Coffee Fest !

Bu sene üzülerek İstanbul versiyonuna katılamadığım kahve festivalinin Ankara versiyonuna katıldım. Sizlere deneyimlerimi aktarmak, bir sonraki festivalde ve bu sene 12-13-14 Ekim’de düzenlenecek İzmir Coffee Festivali’nde faydalı olabilecek tüyolar vermek için bu yazıyı yayınlıyorum. Umarım yardımcı olurum. Hadi başlayalım. : )

Ankara Coffee Festival havanın güzel olduğu bir döneme denk gelince kendimizi şanslı hissettik : ) Ankara ahalisi de hemen koşarak gelmiş, iyi de etmiş.

İstanbul ile karşılaştırdığımızda katılan marka sayısının daha az olduğunu söyleyebilirim. Buna rağmen gün sonunda kahve komasına girecek kadar kahve içmiş olduk. Starbucks, Caribou Coffee, Tchibo gibi zincir markaların tadımını yapmayı biraz sona bırakmak daha mantıklı gelmiştir bana hep. Benim festivaldeki amacım farklı tatlar bulabilmek, aynı kahveyi farklı yorumlayan yerel, üçüncü nesil kahvecileri keşfetmek. Dolayısıyla doyum noktasına gelene kadar böyle kahveleri tatmayı sonrasında hâlâ kahve içebilecek durumda olursam zincir markalardan kahve içmeyi tercih ediyorum. Bir de bazı markaların tadım bardakları orta boy oluyor, eğer küçük boy opsiyonları var ise onları tercih ediyorum. Çünkü hepsini tatmak istiyorum : ) İçlerinden çok beğendiklerim olursa sonra tekrar alıyorum tabi ki hahaa : ) Bir de baristalara “abi ne öneriyorsun?” demek de çoğu zaman iyi olabiliyor haha : )

İstanbul’da katılınca çok beğendiğimiz kahvecileri listemize alıp mutlaka uğruyoruz. Fakat sadece Ankara’da şubesi olduğu için üzüldüğüm markalar oldu, umarım gelirler, gelmese de Ankara’da olanlara gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim. Bunların başında sarı standıyla hemen dikkatinizi çekebilecek “Craft Town” markası geliyor. Yerel marka olunca hemen ne öneriyorsunuz taktiğini uyguladım ve sonuç efsane gerçekten. Çok şekerli tatları sevmediğim için önce şüpheyle yaklaştığım “berry mocha” için çok seviliyor denildiği için denedim ve aşık oldum diyebilirim. Çok yumuşak içimli, birkaç bardak içseniz dahi rahatsız etmeyecek bu kahveyi mutlaka denemelisiniz.

Eğer yumuşak içimli kahve seviyorsanız Kronotrop’un Etiyopya kahvesini ve Kervansaray’ın közde pişen yumuşak içimli Türk kahvesini denemelisiniz. Sert içimli kahveden yana iseniz; Coffee Manifesto ’da en çok tercih edilen Espresso’yu denemelisiniz.

Kahve çikolatasız tatlısız olur mu? Olmaz tabii ki, festival ekibi de öyle düşünmüş Godiva’dan Lindt’e birçok çikolata markasını kahveye eşlik etsin diye getirmiş.

Bi’ de yetmemiş akustik şahane müzik gruplarını da getirmişler harika olmuş. İlk defa dinledik çok da beğendik : ) Bundan sonra takipteyiz sizi çocuklar!

Kahvelerimizi içmemizi sağlayan kahve makinelerini bizlere sunan Arzum, Kütahya Porselen gibi yılların markaları da festivaldeydi. Uğramadan geçmedik. : )

Güneşli, güzel bir Ankara gününe keyif katan Coffee Festivali bizlerle buluşturan tüm sponsorlara teşekkürü borç biliyoruz. Sonraki festivallerde şehrin nabzını tutmaya devam ediyor olacağız. Bizi takipte kalın, rotasız kalmayın! : )

Sevgiler,

#Rotabu

This Post Has 2 Comments

  1. Ozgur

    Guzel yaziniz icin tesekkurler.

    1. Burcu

      Rica ederim. 🙂

Bir cevap yazın