Çikolata Denince Akla İlk Düşen Mekan: Asuman

  • Post author:
  • Post category:Mekan
  • Post comments:0 Yorum
Çikolata Dükkanı Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Moda’da küçücük, samimi bir dükkan olarak tanıştığımız Çikolata Dükkanı’na uzanan bir yolculuk yapalım. Çikolata Dükkanı gramafon gibi dekoratif eşyalarla nostaljik dekora sahip küçücük bir dükkan. Sokağın dışına taşan kuyruklar içeride güzel şeyler yenildiğinin kanıtıydı. : ) Çikolata çekirdeğinden çikolata barına uzanan artizan çikolata üretimleri ile ön plana çıkacaklarını düşünürken bir anda kendi üretimleri çikolatalar ile yaptıkları tatlıların ilki olan “Asuman” ile gündeme bomba gibi düştüler. Dilden dile dolaşan “kavanozda bir tatlı yapıyorlar yedin mi, Asuman diye bi tatlıları var efsane, Modaya inerken sokak başında hemen küçücük bir dükkan..” sözleri belli ki sahiplerinin de kulağına gitmiş olmalı ki Çikolata Dükkanı yerine “Asuman” adıyla ikinci dükkanlarını açtılar. Üçüncü ve ilk AVM mağazaları ise Akasya’da! Şimdi ben de sizlere çoğumuzun bildiği Asuman’ı kendi gözümden anlatacağım.

Ambiyans / Dekor

Çikolata Dükkanı’nın aksine Asuman Moda şubesi oldukça büyük. Dışarıda da oturma alanının geniş olması havanın güzel olduğu her gün cezbedici oluyor. Mekan ne kadar büyük olsa da, Çikolata Dükkanı’na yakın olup müşterileri bölme potansiyeli olsa da yetmiyor yetmiyor arkadaşlar. : D Ne zaman gitsek kuyruklar arşa çıkmış durumda. Bilmiyorum bu talebe daha ne yaparak cevap verebilirler. : ) İçerideki masalar da bu talep nedeniyle pek fazla “comfort zone” yaratmıyor. Zaten dışarıda bekleyen insanları gördükçe psikolojik bir baskı oluyor ve hemen yiyelim de kalkalım diye düşündürüyor. Tabi bu benim kişisel görüşüm. Hem Moda hem de Akasya Avm şubelerinde çikolataların sergilendiği “Çikolata Odası” var. Bence bu odalar harika düşünülmüş. İçeride bir tezgahla sınırlandırılmayacak kadar etkileyiciler. : )

Lezzet

Kavanozdaki tatlısı olarak bilinen Asuman dillere destan olsa da menülerinden Asuman dışında birçok tatlı var. Asuman içerisinde taze çilek, eritilmiş çikolatai bisküvi ve krem şanti bulunan bir tatlı. Eğer ilk defa gidiyorsanız meşhur Asuman’ı deneyin tabii ki, tadımlık versiyonunu yemenizi tavsiye ederim. Doyumluk bence 2 kişilik. : ) Diğer tatlıları ise yine eski isimlerden yola çıkılarak hazırlanmış. Beyaz çikolata, çilek ve karamelize badem ile hazırlanan Oya, Antepfıstıklı ıslak kek ve dondurmalı tatlısı Feride, Profiterol topları üzerine eritilmiş çikolataları ile Leyla, Belçika waffle üzerine taze çilek ve çikolata ile servis edilen Feraye gibi birçok tatlısı var. Hangisini seçerseniz seçin kaliteli çikolata yiyeceğiniz kesin. : ) Eğer isterseniz çikolata odasında bulunan çikolatalarından paket yaptırabilir ya da çayınızın yanına kondurabilirsiniz. Bence tatlınızı Asuman’da yiyip çikolatayı paketletin. : ) Burada ek bir not her tatlısını paket yapmıyorlar. Mesela Asuman’ı 30 dakikada yiyeceğiz diyorsanız paketliyorlar. Çünkü lezzetinin ancak öyle en iyi seviyede olacağını söylüyorlar. Bu davranışları beni çok etkilemişti. Bu bilgiyi vermeseler ben alıp eve gelmiş yaklaşık 4 saat sonra yiyip muhtemelen dükkandaki lezzeti bulamayarak üzülecektim. : ) Samimi duruşlarından ötürü alkışlar Asuman’a. : )

Servis / Lezzet

Asuman ilk açıldığında dışarıdaki kuyruk neredeyse cadde boyunca uzanırken çalışanların küçük karton bardaklarda sıcak çikolata ikram ettiğini hatırlarım hep. Belki 3 yudumluk bir ikram beklerken içimizi ısıtmaya epey yetmişti. Uzun süre ayakta kalabilen yerel markaların böyle büyümesinin sebebi sanırım samimiyetleri. Bu samimiyeti sağlayan da büyük ölçüde seçtikleri servis elemanları. Sanırım yöneticiler nasılsa kendine benzeyen elemanları da bir şekilde bir araya toplayarak iş yerindeki aileleri yaratıyorlar. Asuman’da da durum böyle. Çalışkan ilgili, hızlı servis çalışanları ile hiç sorun yaşamadım. #Evdekal sürecinin sonunda ilk gitmek istediğim yerlerden olan Asuman, çikolata kokusuyla eminim beni kendime getirecektir. Karantina sonrası lezzet duraklarınızı ev gibi konseptindeki mekanlarımdan yana kullanmanızı tavsiye ediyorum. Dışarı çıkar çıkmaz aşırı yüklemelerden kaçınarak, en sevdiklerimize sığınalım. : )

Sevgiler,

#Rotabu

Bir cevap yazın