BOMONTİ’DE ROTABU -1 : Haftasonu Bomonti Turu Yapalım mı?

İstanbul’ da yaşamanın bir adım ötesine geçerek “İstanbul’ u yaşamak” isteyenler için hazırladığım rotalarımdan yenisi ile geldim. Eğitim ve çalışma hayatlarımıza eklenen diğer sıkıntılarımızla birlikte İstanbul gibi güzel bir şehirde maalesef yaşamayı unutuyoruz. Ben de kendi hayatımda “İstanbul’ u yaşayacağım” mottosuyla hareket etmeyi hedeflemişken bunu sizlerle de paylaşmayı istedim. Umuyorum ki sizler de benim gibi hevesle ve keyif alarak rotalarımı uygular, kaliteli vakit geçirirsiniz.

İstanbul’da gidilmesi gereken etkinlik, sergi keşifleri, ya da tarihi yapı ziyaretleri rotalarımın temelinde yer alıyor. Bunun yanı sıra, bu lokasyonların yakın çevresinde “nerede yemek yiyelim” ya da “kahve içelim” gibi sorularınıza karşı önerdiğim mekanları rotaya dahil ediyorum. Böylece esasında 1 gününüzü planlıyorum. Bu seferki rotamda da Şişli ilçesini seçtim. Uzun zamandır gitmeyi istediğim “Feriköy Antika Pazarı”nı temel aldım. Antika Pazarı, sadece Pazar günleri açık olduğu için bu rota çok spesifik olarak Pazar günleri uygulanmalı. Güzel vakit geçirmeyi sevdiğiniz dostlarınızı alın ve rotanıza ortak edin. Bu seferki rota için iddialı konuşuyorum. Çok keyifliydi, pişman olmayacaksınız.

Rotabu;

1. Pazar kahvaltısını evde yapmayı tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü Pazar kahvaltısının evde olanı makbuldur. : ) Geç kalkıp, evde gerçekten yemek istediklerinizle hazırlanan bir kahvaltının tadının çok başka olduğunu düşünüyorum. Yine de mekan önerisi isteyen olursa yazabilir bana.

2. Feriköy Antika Pazarı:

Saat 14.30 – 16.00 | Feriköy Antika Pazarı’nın Osmanbey Metrosu’na 10 dakikalık yürüme mesafesinde olduğunu hatırlatarak başlamak isterim. Antika Pazarı, SADECE PAZAR GÜNLERİ KURULUYOR. Burası çok önemli. 09.00 – 18.00 arası hizmet veriyor. Ayrıca antika pazarına gitmek istemeyenler için Cumartesi günleri aynı yerde organik pazar kurulduğunu da söylemeliyim. Dolayısıyla dilerseniz Cumartesi günü için bu alternatifi değerlendirebilirsiniz. Süreyi uzun tuttuğumun farkındayım, fakat her detayı inceleyerek her tezgahın önünden birkaç kez geçtiğimi farkettim. Antika fincanlardan, gazete arşivlerine kadar çok fazla çeşit ve keşfedecek öyle çok detay vardı ki, buna dikkat çekmek için de 1 buçuk saatlik süre ayırdım. Saatimi kontrol ederek yazdım bu süreyi, gezerken zaman akıp gitmiş. Ayrıca pazarın içerisinde Pazar klasiği olan gözleme standı da vardı. Aşırı tok olunca yemedik ama önü hayli kalabalıktı. Aklınızda olsun.

3. MOC Bomonti:

16.00 17.00 | Moc’un kahvelerini her zaman beğenirim ve özellikle kavanozdaki tatlılarını çok severim. Bomonti’de de şubesi olduğunu görünce hemen atladım. Biraz mola için çok güzel bir seçenek olarak geldi bana. Bu şubesini de beğenince rotamıza aldım. İç mekanında masa sayısı oldukça fazla, dolayısıyla yer bulma sıkıntısı çekmeyeceğinizi düşünüyorum.

4. Ara Güler Müzesi:

17.00 18.00 | Ara Güler Müzesi, Doğuş Grup ile Ara Güler’in işbirliği ile 2016 yılında açılarak, uluslararası niteliğe sahip ilk fotoğraf müzesi olma özelliğine sahip olan mutlaka görmeniz gerekenler listesinde yer alacak bir müze. Ara Güler’in arşivinden önemli eserler görmenin yanı sıra, süreli sergiler de yer alıyor. Mesela şu anda giderseniz “Oyuklar ve Höyükler – Göbekli Tepe’ye Bir Bakış” sergisini de ziyaret edebileceksiniz. Ayrıca müze, Bomontiada’nın içerisinde yer alıyor. Tarihi Bomonti Bira Fabrikası artık “The Populist” adıyla hizmet veren bir bar-pub. Dilerseniz güne burada da devam edebilir, özellikle menülerinde yer alan kendi üretimleri biraları deneyebilirsiniz.

5. Batard:

18.00 19.30 | Batard uzun süredir gitmeyi hevesle beklediğim restoranlardandı. Dolayısıyla hemen rotaya dahil ettim. Fransız usulü tasarımlarıyla iç dekorasyonu epey beğendim. Mavi, beyaz ve toprak tonları arasına serpiştirilmiş turuncu ve altın renkleriyle mekanın enerjisi yükseltilmiş. Porsiyonlarının küçük olduğunu hatırlatmamda fayda var. Biz 2 kişi olarak; 4” pulled beef, trüf ve parmesanlı patates ve çıtır tavuk yedik. Aşırı doymuş bir hisle masadan kalkmasak da, sonrasında bişey yemek ihtiyacı da duymadık. Seçtiğimiz yemeklerini beğenerek yedik. 4” pulled beef yani tiftiklenmiş et ile hazırlanan burger, haftaiçi belli saatlerde servis ediliyor. Sadece Pazar günleri tüm gün servis ediliyor. Bu da aklınızda bulunsun. 18.30 sonrası için özellikle rezervasyon faydalı olacaktır. Sayıca fazla kişi gideceksiniz işinizi şansa bırakmayıp rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Burdan ZOMATO Linkine ulaşabilirsiniz.

Pazar akşamını evde geçirmeyi tercih ettiğim için günü uzun tutmadım. Fakat tabi ki siz saatleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Günün sonunda kaliteli bir pazar geçirdiğim hissiyle oturdum ve sizlere notlarımı yazıyorum. : ) Umarım hem siz hem de yanınızda sürüklediğiniz sevdikleriniz günü aynı keyif ve mutlulukla tamamlar.

Sevgiler,

#Rotabu

www.rotabu.com

This Post Has 5 Comments

 1. biriktirdiklerim

  Önümüzdeki haftasonu için bana harika bir fikir verdiniz Bomonti turu bu çok hoşuma gitti :)) Özellikle Feriköy Antika Pazarı sabırsızlanıyorum

  1. Burcu

   Merhabalar, güzel bir haftasonu geçirmenizi sağlayabilirsem ne mutlu bana. 🙂 Sevgiler

 2. osman kuştepe

  Bir pazar gezintisi için iyi oldu sağ olun Ara Güler fotoğraflarını gezmek isterim

  1. Burcu

   Merhabalar, Bomonti’de gezerken Ara Güler Sergisi’ni keşfetmek bizim için de sürpriz oldu. 🙂 Umarım beğenirsiniz. Sevgiler.

Bir cevap yazın