Bozcaada Gezi Rehberi

Birçok isteğinize aynı anda cevap bulabildiğiniz bir ada, Bozcaada! Berrak denizi ve kumsalı ile ünlü plajları, yemyeşil doğası, harika ada lezzetleri, akşamları renklenen sokakları, sabahları sükunetle güne başlatan kahvaltı sofraları.. Birkaç gün kaldıktan sonra kendinizi adalı hissetmemek elde değil! Adeta doğup büyüdüğünüz sokaklarda huzurlu bir sabah yürüyüşüne çıkmışsınız gibi..

Bozcaada’yı sevmek için bir çok sebep bulacağınızdan eminim. O yüzden  konuyu uzatmadan Bozcaada gezi notlarımıza başlayalım, siz de hemen sevecek sebepleri keşfedin istiyorum. ♡

Bozcaada Festivalleri

Bozcaada önemli 2 festivele ev sahipliği yapıyor. Bu festivallerden ilki Bağbozumu Festivali. Festival bu yıl 6-8 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Festival öncesi de bağbozumu turları düzenleniyor. Bu turların fiyatı 70 tl. Traktör turlarıyla şenlik havasında bağlara gidilerek, katılımcılara üzüm yetiştiriciliği hakkında bilgiler veriliyor. Hasır sepetler hediye edilerek içerisine toplandıkları üzümleri koyan katılımcılar güle oynaya dönüyor. Biz de katılmayanlar olarak fotoğraflarını çekmek düştü. : )

İkinci büyük festival Bocaada Caz Festivali. Bu festival 19-20-21 Temmuz tarihlerinde gerçekleşti. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen festival Ayazma Manastırı’nda gerçekleştiriliyor.

Bozcaada Mimarisi

Bozcaada, Rum ve Türklerin bir arada yaşamasının sonucu olarak bu kültürlerin etkisini taşıyor. Çınarlı Çarşı Caddesi ve caddenin devamı olan Günbatımı Yolu adayı 2 mahalleye ayırmaktadır. Bunlardan kale tarafında kalan mahalle Cumhuriyet mahallesi, diğer taraf ise Alabey mahallesidir. Cumhuriyet, rum mahallesi; alabey ise Türk mahallesi olarak adlandırılır. Rum mahallesinde 1900’lü yıllarda yangın çıkmasından sonra tekrar planlanmış. Bu da bölgenin daha düzenli olmasına sebep olmuş.

Rum mahallesinde, sokaklar daha grid düzendedir, Türk mahallesinde ise daha organiktir.  İki mimaride de alt katlarda bodrumlar bulunur. Rumlarda bodrumlar, mutfak banyo gibi kullanım alanlarına ayrılır, Türk bölümünde ise bu bölümler genellikle erzak deposu olarak kullanılır. Türk mahallesindeki yapılar genellikle tek katlı ya da iki katlı, taş veya ahşap yapılı evlerdir. Yine Rum mahallesi de ahşap ve karkas yapılı, iki katlı yapılardan oluşur. İki bölümü gezerken temel farklar olmasına rağmen, artık içiçe geçmiş kültürlerin etkisiyle mimar birbirinden kopuk görülmemektedir. Bozcaadanın mimarisi hakkında bu bilgileri vermeden geçemezdim. Merkez bölümünü gezerken bu bilgiler kulağınızda olsun. : )

Bozcaada’ya Ulaşım / Bozcaada’da Ulaşım

Bozcaada’ya Geyikli ya da Çanakkale’den kalkan feribotlar ile ulaşabilirsiniz. Geyikli feribotu yaklaşık 30 dk sürüyor. Yaz aylarında her saat başı feribot seferi var, bayram gibi yoğun saatlerde seferler sıklaşıyor. Eğer kendi aracınızla adaya geçecekseniz mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız. Yaya olarak geçişlerde rezervasyon yapılmıyor. Yaya olarak geçişlerde 11 TL ücret ödeniyor. Bu ücret gidiş dönüş fiyatını kapsıyor, dönerken tekrar bilet almıyorsunuz. Otomobil(1+7 Kişi) ücreti ise 115 TL, bu fiyat da yine gidiş –dönüşü kapsıyor. Çanakkale’den Bozcaada’ya geçerken kullanacağınız feribot seferleri epey kısıtlı, bu nedenle tercih edecekseniz mutlaka bunu dikkate alınız. Tüm güncel bilgilere şuradan (https://www.gdu.com.tr) erişebilirsiniz.

Geyikli feribotuna ulaşmak için özel aracınızı kullanmak dışında otobüs ile de seyahat edebilirsiniz. İstanbul’dan Geyikli’ye direkt giden otobüs firmaları mevcut. Biz istanbul’dan otobüsle Geyikli’ye ulaştık. Geyikli Otogar’dan Geyikli feribot iskelesine giden dolmuşlara bindik. Sonra feribotla yaklaşık 20 dakikada adaya ulaştık. İstanbul’dan direkt Geyikli’ye giden otobüs firmaları bulunmakta, diğer şehirlerden olma durumuna bakabilirsiniz.

Adada koyları gezme fikriniz var ise, özel aracınızla adaya geçmenizi tavsiye ederim. Adada park konusu biraz sıkıntılı olduğu için tercih etmek istemeyebilirsiniz. Adada minübüsle her yere ulaşabilmeniz mümkün, fakat arabanız varsa ve kendinize dar sokaklarda seyahat ederken güveniyorsanız bence arabayla gitmekte fayda var. Yolculuğunuz sırasında Bozcaada minibüslerinin kuralsız yolculuk ettiğini unutmadan, dikkatli kullanın, aman diyim! Ayrıca kalacağınız otelin otoparkı olma durumunu da sormayı ihmal etmeyiniz.

Ada merkezine taşıt girme yasağı var. Zaten girmesin de, siz yaya olarak sokakları keşfedin, mis!

Bozcaada Plaj Meselesi

Ada olmanın nimetlerinden yararlanmış ve deniz turizmine epey katkı sağlamış olan Bozcaada’nın plajlarını harita üzerinde görüntüleyebilirsiniz. Aşağıdaki linke bi tık ile hop google maps’desiniz.

Buradan haritayı görüntüleyebilirsiniz.

Bozcaada, Kuzey Egede yer aldığı için denizinin soğuk olduğunu unutmamak gerek. Hava sıcaklığının en yüksek olduğu Temmuz Ağustos aylarında gelirseniz diğer aylara nispeten deniz daha sıcak olacaktır. Böylece denize girememe seramonisi bi nebze azaltılabilir. Tabii bu aylarda, ada nüfusunun tavan yaptığı gerçeğini de unutmamak gerekir. Fakat benim burada gördüğüm en önemli gerçek şu, haftaiçi haftasonu; yaz bası yaz sonu farketmeden hep dolu! Dolayısıyla kalabalık olma olayını bence Bi kenara bırakın. Unutmayın siz de o kalabalık içindesiniz. Bozcaada hem lodos hem de poyrazın etkisinde olan bi ada. Adalılar rüzgar hangi yönde esiyorsa ona göre plaj seçimi yapıyor.

Bozcaada 12 adet koya sahip olmasına rağmen en çok tercih edilen 5 koy/ plaj bulunmakta. Bu koylara Bozcaada merkezden kalkan minübüsler ile ulaşabilirsiniz. Plajlara ulaşım ücreti 6 TL. Yaz aylarında minibüsler doldukça kalkar durumda, sabah 9da başlayan seferlerin plajdan son seferi gece 12’yi bulmakta.

1. Ayazma Plajı

Ayazma Plajı, uzun kumsalı, berrak denizi, çevresindeki işletmeleri, belediye işletmesinde yer alan halk plajı ile adaya yolu dusenlerin en çok tercih ettiği plaj. Plajda şemsiyeler 10 tl, şezlonglar ise 15 tl’den satılıyor. Bunun yani sıra kendi şemsiyeniz, havlunuz, plaj sandalyeniz ile gelebilir dilediğiniz yere kurulabilirsiniz.

Ayazma plajının çevresinde yemek yiyebileceğiniz işletmeler ile içecek vs alabileceğiniz büfeler bulunuyor. Bu da plajın cazibesini arttırıyor tabii. Yemek icin en çok, Koreli Restaurant ve Vahit’in Yeri tercih ediliyor.

2. Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu herhangi bir işletmeye ait olmayan, daha kayalık ve taşlık olan tam anlamıyla ‘koy’ bölgesi. Eğer buraya gitmeyi planlıyorsanız mutlaka yanınıza yiyecek içecek şemsiye gibi plajda ihtiyaç duyacağınız herşeyi almalısınız.

3. Habbele Beach

Burası adadaki özel işletmeli plajlardan. Günümüz beach’lerinden birine gitme isteğiyle geldiyseniz burayi tercih edebilirsiniz. Giriş ücret 35 tl. Ücrete şezlong ve şemsiye dahil. Yiyecek içecek götürülmesi yasak. Rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Yoksa kapıdan dönersiniz bizden söylemesi. Burada beach dışındaki alan halka açık, dolayısıyla yine plajda gerekebilecek herseyi alıp burada denize girme keyfini yaşayabilirsiniz.

4. Sulubahçe Plajı

Sulubahce, Ayazma’ya 2 dk yürüme mesafesinde. Plaj işletmesi yer almıyor. Genellikle sulubahce kampcilarin mekanı diyebilirim. Daha sakin ve sessiz bi plaj istiyorum derseniz tercih edebilirsiniz.

5. Beylik Koyu

Beylik koyu, aslında herkesin kıyıya vurmuş gemi ile tanıdığı koy. 2015 yılında karaya vuran bu gemi geçtiğimiz yıl kaldırılmış. Kum plaja sahip olan bu koyu daha sakin plaj arayanlar için önerebiliriz. Burası da yine işletmesiz bir köy, dolayısıyla hazırlıksız gitmeyin.

Bozcaada’da Nerede Kalınır?

Bozcaada konaklama konusunda epey çeşit sunmakta. Alternatif çok fakat bulması bile zorlu. Adada öyle 3-5 yıldızlı oteller yok. Çoğunluğu insanların evlerini pansiyona çevirmesiyle oluşmuş durumda. Bu nedenle de öyle otel sitelerinden çok bulamayabilirsiniz. Konaklama seçenekleri ararken bildiğimiz ( Otelz, Hotels, Trivago) sitelerden pansiyon bakabilirsiniz. Eğer yoğun dönemde gidiyorsanız bu otellerde yer bulamama durumunda buralarda kayıtlı olmayan otelleri bulmak için https://www.bozcaadarehberi.com sayfasına da bakmanızı öneriyoruz.

Eğer kendi aracınız ile adaya gidiyorsanız hem park sorunu yaşamamak hem de daha sakin olması sebebiyle merkezi dışındaki bağ pansiyonlarını tercih edebilirsiniz. Bu konsepte uygun olarak konakladığımız Kalidna Oteli size önerebilirim. Kahvaltısı gayet yeterli ve temiz, odaları da temizdi. İstanbul’daki yoğun tempodan uzaklaşarak burayı işleten sahipleri gayet ilgiliydi.

Eğer adaya yaya olarak geçtiyseniz merkezde kalmanızı öneririm. Hem restaurantlar hem de minibüs seferleri merkezden kalkıyor. Her defasında merkeze inmek biraz canınızı sıkabilir. Bu nedenle biz merkezde konakladık ve Lavinya Otel’i seçtik. Otelin odaları büyüktü. Ayrıca bahçede kahvaltı yapmak da ayrıca güzellik katıyor. Bunu da dikkate almakta fayda var.

Bozcaada’da Yeme İçme

Bozcaada yeme içme konusunda sizi epey tatmin edecektir. Bu yeme içme meselesini biraz bölümleyerke anlatmak istiyorum sizlere. Pastaneleri, yeni nesil kahvecileri, alkollü mekanları ve geleneksel yemek alternatifleri ile bizlere farklı seçenekler sunan Bozcaada’da canınız ne isterse bulmanız mümkün.

Bozcaada Pastaneleri

1. Çiçek Pastanesi

Bozcaada’nın en meşhurlarından Çiçek Pastanesi’nin merkez şubesi, Çınar Çeşme Sokak üzerinde bulunan şubesidir. Fakat Çiçek Pastanesi şubelerine baktığınızda “Tahir Usta” imzası bulunan şubeleri olduğunu farkedebilirsiniz. Bu ayrımın altında yatan nedeni bilmiyoruz. Fakat söylemem gerekir ki diğer şubelerdeki ilgi alaka, merkezdeki şubede yok. Biraz tükenmişlik sendromu yaşıyorlar sanki.. Çiçek Pastanesi’nin en meşhur lezzetleri, bademli kurabiye ve damla sakızlı kurabiye. Diğer şubelerde olan damak çatlatan da meşhurlardan. Merkez şubede kahvaltı alternatifleri de epey fazla.

2. Çınaraltı Cafe

Adanın merkezindeki büyük çınarın altında yer alan Çınaraltı Cafe’de çay-kahve içebilirsiniz. Biz denemedik fakat börekleri beğenilirmiş. : )

3. Veli Dede Fırını

Veli Dede fırını da adanın eskilerinden. Kavala, tereyağlı bademli kurabiye, ve damla sakızlı kurabiye en çok tercih edilen kurabiyeleri. Bunun  dışında tuzlu alternatifleri ve çikolatalı sütlü tatlıları da bulunan Veli Dede’den bu lezzetleri tadabilirsiniz. Söylemeden maalesef geçemiycem. Buradan aldığımız bademli kurabiye ile dişim kırıldı….. Bu durumu kendilerine belirttik. “Evet haklısınız, bu durum yaşanabiliyor. İnkar edemeyiz, bademlerin kabukları içerisinde kalabilir” yorumu aldık. Ne denir bilemiyorum, kalmamalı. Eğer böyle marka değeri ve bilinirliği yüksek bir fırın iseniz kalmasın. Bu risk buradaki tüm pastaneler için söz konusu bence. Bu durumun olma olasılığı çok azdır belki ama yerken dikkat etmenizde fayda var. Biraz buruk ayrıldık açıkçası bu nedenle..

4. Hemşin Pastanesi

Burada da yine adanın meşhur kurabiyelerinden bulmanız mümkün. Biz İzmir bombası yedik. Zaten 1 tane yeseniz kafi, yedikçe duramazsınız yoksa. Son dönemin popüler lezzeti oldu, buraya da gelmiş. Deneyebilirsiniz.

5. Ada Cafe

Ada Cafe’nin en meşhur lezzeti şüphesiz gelincikle yapılan şerbeti ve muhallebisi. Çok tatlı bir mekan, servis kalitesi ve çalışanları başarılı.

6. Bo’boz Sandviç

Burası genellikle plaj ve gün batımı öncesinden uğranılan mekanlardan. Özel sandviç menülerinden alarak hızlı, pratik ve lezzetli bir öğün geçirebilirsiniz. Özellikle Gün batımına gitmeden uğranılan bu sandviç mekanında epey sıra oluyor. Sandviçleri dışında Günbatımı tabakları da bulunmakta. 4 bölüme ayrılmış bir kutu içerisinde peynir,jambon, ekmek, kuruyemiş çeşitleri yer alıyor. Ayrıca gün doğumu tabakları da bulunan Bo’boz’dan kahvaltı ürünleri bulunan bu tabakla kumsalda kahvaltı yapabilirsiniz. : )

Yeni Nesil Kahveciler

1. Shelter Coffee

Tam bir üçüncü nesil kahvecisi! Biraz daha Bozcaada’ya uyarlanmış bir dekorasyon olmasını beklerdim. İçerisi epey bohem konseptte. Ada bitkilerinden oluşan soğuk çayını ve Ice Latte’sini denedik. Fakat maalesef başarılı bulamadık.

2. Limada

Burası da yine üçüncü nesil kafelerden. Bozcaada’nın meşhur kurabiyelerinden her gün yiyip sıkıldığınızı hissederseniz bi San Sebastian lezzeti özlerseniz tercih edebilirsiniz.

Restaurant / Alkollü

1. Asma6 Bozcaada

Eğer adanın sahil kısmında, sokaktaki kalabalıktan uzak yemek yemek istiyorsanız mutlaka Asma6’ya uğramalısınız. Biz burayı çok seviyoruz. Çalışanları ve işletme sahibi çok tatlı ve ilgili.

Mezeleri çok güzel. Biz ahtapot bacağını, girit ezmesini, kabak çiçeği kızartmasını çok severek yedik. Bozcaada’nın şarap üreticilerinden Talay’ın şaraplarını burada içebilirsiniz.

**Eğer rüzgarlı bi akşam üstü gidiyorsanız yanınıza hırka, şal vs almanızda fayda var. : )

2. Sandal Restaurant

Adanın meşhurlarından Sandal Restaurant da bizim favorilerimizden oldu. Burada güveçte karides, girit ezmesi, ve özellikleeee vişneli yaprak sarmasına bayıldık. Çalışanları gayet ilgiliydi, ve servis hızlıydı. Yapılan kötü yorumları okuduktan sonra biraz şüpheli yaklaşmıştık fakat hiç olumsuz bir şey ile karşılaşmadık.

3. Nevreste Bozcaada

Eğer adada 1 günümüz daha olsaydı tercih edeceğimiz yer burası olurdu. Sandal, Nevreste ve Simyon Meyhanesi, adanın en kalabalık meyhane sokağının 3 yıldızı olmuş durumda. Nevreste için yapılan yorumlar ve gözlemlerimize göre burasının da iyi yorumları gerçekten hakettiğini gördük.

4. Tenedion Wine House

Adada şarap işletmecisi olan 6 firmadan biri de Çamlıbağ. Tenedion; Çamlıbağ şaraplaırnın hem tadımını yapabileceğiniz hem de şişe açtırıp içebileceğiniz bir şarap evi. Çalışanları aşırı kibar ve bilgili. Diğer şarap firmalarına oranla daha uygun bir alternatif. Mutlaka uğramalısınız. Şarapların geçmişini, nasıl üretildiğini dinleyerek içtiğiniz şarap hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ediyorum.

Geleneksel Lezzetler

1. Ada Lokantası

Bildiğimiz lokanta tarzını ada konseptine uyarlayan bu mekanı biz çok sevdik. Yemekleri lezzetli ve temiz olan bu lokantada seçeceğiniz ana yemeklerin yanına cacık ve semizotunu kaçırmayın derim.

2. Güveç Lokantası

Burası da bildiğimiz lokanta. Fakat bi Bozcaada yorumu yok. : ) Yine de içerisi hep kalabalıktı. Dolayısıyla lezzetinin iyi olduğunu düşündürttü bize.

3. Ada Döner ve Ada Kokoreç

Adada dönerci olmaz mı? Gelenekselin dibi, ada dönercisi. Peki ya kokoreç, kokoreç yemeyene balık ekmek, köfte ekmek. Ne istersen, en yerelinden. Misler gibi. İkisi de Çınarlı Çarşı Cadde üzerinde, hemen adanın girişinde, karşılıklı mekanlar.

Bozcaada Gün Batımı

Bozcaada’da gün batımını izlemek için tercih edilen yer belli; Polente Rüzgar Gülleri! Buraya merkezden kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz. 10 tl ücreti olan minibüsler 18.45-19.30 arası merkezden kalkıyor. Dönüşte de 21.00’a kadar seferleri mevcut. Tavsiyemiz giderken de dönerken de 15-20 dakika daha erken gitmeniz. Sefer saatleri erken başlayıp erken bitebiliyor.

Gün batımını izlerken, adadan şarap ve aperatif yiyecekler almayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca arabanız ile gidiyorsanız ya da yanınızda var ise plaj sandalyesi almanızda da fayda var. : )

Bozcaada, İstanbul’a yakın tatil alternatifleri arasında yer aldığı için herkesin en az 1 kez “Bozcaada’ya mı gitsek” diyebileceği bir yer. Birkaç gün geçirdikten sonra burayı sevmemek elde değil. Umarım gitme  fırsatınız olur ve güzel anılarla dönersiniz. Dönerken de adada üretilen reçellerden almayı ihmal etmeyiniz. Böylece bir süre daha bozcaada esintisi evinizde sizlere eşlik edecektir.

Sevgilerle,

#Rotabu

This Post Has 3 Comments

  1. Burcu

   Merhaba,
   Maalesef bu konu hakkında bir bilgim yok, keşke olsa 🙁
   Bende sizin gibi süreci takip ediyorum.

Bir cevap yazın