Cinque Terre Gezi Rehberi

Birbiriyle yarışır güzellikteki beş balıkçı köyünün, deniz yamacına kurulmasıyla oluşan Cinque Terre, italyancada 5 toprak parçası anlamına geliyor. İtalya’nın Lagunya Bölgesinde, La Spezia iline bağlı olan bu köyler sırasıyla; Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso al Mare olarak dizilmişler. İster ada denilsin, ister koy, ister de köy, ne denirse denilsin burası tam bir görsel şölen.

Tüm bu adalar, yürüyüş yolları ve sahillerinin genel adı Cinque Terre Ulusal Parkı olarak geçmekte, ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Beş adanın geçim kaynağı balıkçılık olunca, balıkçıların denizden köyleri bulabilmeleri için çözümleri belli; evleri rengarenk boyamak. Venedik yazımda da bu durumdan bahsetmiştim. Burano Adası için de aynı durum söz konusuydu. Tamamen gereklilik olarak ortaya çıkan bu renkli ev durumu, sonraki nesiller için turizm kapısı haline getirmiş. Bu durumla ilgili şehir efsanesi diyenler de var ama biz bu fikre inanmak isteyen güruh içerisindeyiz.

La Spezia Hakkında Notlar

Cinque Terre, La Spezia şehrine bağlı bir bölge. Dolayısıyla buraya ulaşmadan önce ilk durağınız La Spezia’ya ulaşmak olacaktır. La Spezia’ya tren ya da otobüs ile ulaşabileceğiniz en yakın şehirler; Pisa, Floransa, Bologna’dır. La Spezia için özel bir başlık açmak istememin burayı çok sevmiş olmam. İtalya’da bulabildiğimiz en lokal yer burasıydı. Tam olarak bir geçiş noktası olan bu şehirde, İtalyan halkını her yerde görebildik, gözlemleyebildik. Ofislerinden çıkarken, öğlen yemeklerini yerken, akşama kadar boş olan restaurantları bir anda doldururken izledik. Her daim masada alkolleri, yüksek volumden gelen italyanca kelimeleri ile onların neşesine uzaktan gülümsememek mümkün değil.

La Spezia’da restoran ve mağazaların yoğunlukta bulunduğu cadde; “Corso Cavour”, buradaki tüm mekanlar akşam üstü olunca yer bulunamayacak doluluk oranına ulaşıyor. Cinque Terre’den daha uyguna yemek yiyebileceğiniz mekanların olduğunu söyleyebilirim. Cinque Terre’de yemek yedik ama keşke bir  gün burada yeseydik de dedik. Sonuçta fazla gününüz yoksa illa ki seçim yapmanız gerekiyor. Yapabildiğiniz kısımla mutluysanız çok da kafa yormamak gerek.

Cinque Terre Ulaşım / Köyler Arası Ulaşım

Cinque Terre’ye Tükiye’den geçiyorsanız, en yakın şehirler olan Floransa ya da Bologna şehirlerine uçakla gidebilirsiniz. Buradan tren ve otobüs alternatiflerini kullanabilirsiniz. Otobüs için Avrupa’daki en yaygın otobüs firması olan Flixbus (https://global.flixbus.com/) ve tren seçenekleri için de Trenitalia (https://www.trenitalia.com/en.html) sitelerine göz atabilirsiniz.

Gözlemlediğim kadarıyla herkesin direkt gidişi buraya olmuyor. Kimisi Floransa’dan kimisi Bolonya’dan sonra buraya geçiyor. Biz herkesin aksine daha uzaklardan Venedik’ten geçtik.  Biliyorsunuz İtalya Gezi Rehberi yazımda (https://www.rotabu.com/italya-gezi-rehberi/) rotamızdan bahsetmiştim. Venedik, Cinque Terre, Floransa ve Roma’dan oluşan İtalya gezimizde burası ikinci durağımız. Bolonya’da pek tabii rotaya dahil edilebilirdi. Fakat Bolonya ve Cinque Terre’den birini seçmek zorundaydık. Eğer zaman kısıtlamanız varsa böyle tercihler yapmanız gerekecektir. Yaz ayında gitmemiz sebebiyle denize girme imkanını kaçırmak istemedik ve Cinque Terre’yi seçtik, pişman değiliz. : ) Neyse araya bayağı kaynak yaptım. Konumuza dönüyorummmm. Başka şehirlerden geçiş yaparken de yine Flixbus ve Trenitalia Dan seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Biz Venedik’ten Blonya aktarmalı olarak Flixbus ile seyahat ettik. Venedik 00.30 kalkışlı otobüs ile 03.30’da Bolonya’da 3 saat aktarma bekledik, 06.30 da kalkan otobüs 090.30’da La Spezia’ya varmış oldu. Şimdi bu bahsettiğim olması gerekendi. Peki ne mi oldu?? Bu güzel seçenek paralel evrende olurken biz Venedik (Tronchetto) durağına gittik. Burası eğer giderseniz görüceksiniz. Sadece Flixbus gibi otobüs firmalarının gelip yolcu aldığı tren istasyonu yanındaki bir bölge. Bizim gibi otobüs bekleyen insanlarla umut içinde beklememiz sonrasında sinirli bekleme haline geçiş yaptı. Çünkü yaklaşık 3 saat bekledik arkadaşlar. Flixbus yetkililerine ulaşmak ne mümkün! Kimse ulaşamadı. Ulaşıldığında da otobüsün gelmek üzere olduğunu öğrendik. O kadar geç ulaşabildik yani. Başka bir firmaa ait otobüs bizi aldı. İçerisindeki flixbus yetkilisi de son derece kabaydı. Neden geç geldiği hakkında en ufak bilgiye ulaşmadık. Türkiye’de olsa firma hakkında ne haberler çıkardı. Ama işte avrupalılar bi sakin. Neyse otobüsün gelmiş olması bizi rahatlattı. Bu saçma durum yüzünden keyfimizin kaçmasına asla izin veremezdik. Bu süreci de yaşadık ve beklerken İtalyanından İspanyoluna birçok kişiyle sohbet imkanı bulduk diye düşündük. Eğer böyle  bir şey yaşarsanız sakin kalın ve bekleyin. Allahtan umut kesilmez hsdhbd Bu konuda son bi not: Flixbus uygulamasından otobüsü takip edebilirsiniz.

Biz Flixbus ile La Spezia’ya ulaştık. Sonrasında Cinque Terre için en rahat ulaşım seçeneği tren! Vapurlarla da gidilebilir fakat fiyatları epey yüksek. Yürüyerek gidilebilir, fakat trekking rotaları epey zorlu ve bazı yollar bazı zamanlar kapatılıyor. Ayrıca bayağı trekking ayakkabınız yoksa izin verilmiyor. Biz burada spor ayakkabıyla gelen birine izin verilmediğini gördük. Burası turizme dönüştüğü için ulaşım konusunda da Cinque Terre tren bileti paketi oluşturulmuş. Bu paket içerisinde tüm gün köylere ulaşabileceğiniz biletin fiyatı 1 günlük 16 Euro, 2 günlük 29 Euro ve 3 günlük 41 Euro şeklinde. Bu paketin adı “Cinque Terre Treno MS Card” olarak geçiyor. Güncel fiyat bilgisi için bu siteye (http://www.parconazionale5terre.it/page.php?id=158) bakabilirsiniz. Ayrıca biletleri “Stazione La Spezia Centrale” durağından alabilirsiniz. Zaten burası köylere gitmek için trene bineceğiniz nokta. Bu bilet sayesinde her tren durağındaki tuvaletlerden ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca yine istasyonlardaki WIFI’ yi ücretsiz kullabilmeniz için kullanıcı adı ve parola da kartlarda yazıyor. Bilet kontrolü çok az yapılsa da özellikle Vernezza köyünde çok fazla bilet kontrolcüsü vardı. Bileti olmadığı için ceza kesilen de çoktu. Bizden söylemesi. : )

Cinque Terre Konaklama

Cinque Terre köylerinde konaklama imkanı mevcut. Pek tabii buranın ruhunu tam olarak yaşamak isteyebilirsiniz. Genellikle en çok Vernezza köyü tercih edilse de, denize girmek için en tercih edilen köy Monterosso olduğundan burası da epey tercih ediliyor. Fakat buralarda konaklama fiyatları yüksek olduğu için genellikle yakın merkezler tercih ediliyor.

Riomaggiore’ye yakın olan La Spezia ya da Monterosso’ya yakın olan Levanto şehir merkezlerinde konaklama seçenekleri çok daha fazla ve bu merkezlerden adalara trenle ulaşım da epey kolay. Biz La Spezia’da “Via Colombo Holiday Rooms”da konakladık. Tren istasyonuna 15 dakika yürüme mesafesinde olan bu oteli epey beğendik. Temizlik ve resepsiyon personelleri  epey tatlış. Özellikle bi Sabrina var ki aşırı enerjik ve güler yüzlü. Eğer gitme imkanı bulursanız anlayacaksınız. Burada mesela kahvaltı otel dışında bir kafede veriliyordu. Kafeyle kahvaltı için anlaşılmıştı. Bu durumu biz roma’da da yaşadık. Böyle seçeneklerin epey fazla olduğunu otel ararken de gördük. Eğer kahvaltı konusunda takıntılıysanız dışarıda kahvaltı seçeneği olan otellere mutlaka kafenin adını sorun.

Cinque Terre Köyleri & Gezilecek Yerler

Cinque Terre köylerinden La Spezia iline en yakın durak ile başlayarak sıralama şu şekilde; Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso al Mare. Bu köylerden hangisinde ağırlıklı hissettiğimiz tema ne ondan bahsetmek ve ne gördük ne yedik içtik bahsetmek istiyorum.

Cinque Terre’de gezerken size faydalı olması adına hazırladığım Google Haritalar’da açabileceğiniz bir harita hazırladım. Şu linkten erişebilirsiniz;

Tam burada : )

1. Durak Riamaggiore

Riamaggiore’de istasyondan indikten sonra bir çıkış denize, bir çıkış da köyün iç kısmına doğru. Burada da denize girme imkanı var fakat daha çok kayaların üzerinden giriliyor. Burası da pastel renkli köylerden.

Yemek konusuna gelecek olursak daha çok “take away” usulü deniz mahsulü kızartmacıları ile meşhur diyebilirim. En popüler olanı ise Miva, ayrıca Siamo Fritti da tercih edilebilir.

Via dell’Amore adı verilen aşk yolu burada bulunuyor. Fakat uzunca süredir kapalıymış. Eğer gidecek olursanız kontrol etmekte fayda var. Bu yol Manorola’ya gidişi sağlıyor.

Köyde bulunan önemli yapılardan biri “Church of San Giovanni Battista of Riomaggiore” kilisesi.

Bu kilisenin yanında bulunan bir asansöre binerek yukarıya çıkabiliyorsunuz. Burada da asansörden çıkınca sol tarafa doğru yürürseniz harika bir huzur noktasına çıkıyorsunuz.

Burada günbatımını izleyecek şekilde planınızı yapabilirsiniz. Bize öyle bi yer izlenimi verdi.

2. Durak Manarola

Manarola, bence tüm köyler arasında en renkli ve fotografik olanı. Burada da denize girmek mümkün. Yine kayalıkların üzerinden atlamacalı bir deniz keyfi yaşayabilirsiniz. Eğer manzarayı en iyi yakalayabileceğiniz yeri bulmak istiyorsanız kalabalığı takip edin ya da “Manarola Scenic Viewpoint” noktasını haritada görün ve oraya doğru yürüyün. : )

Yemek konusuna gelecek olursak en popüler olanı bu bahsettiğim manzara noktasının sonunda yer alan Nessun Dorma restoranı. Biz burada yemedik ama tercih edilen yemek türlerinin genellikle bruschetta ya da peynir tabağı kıvamında şeyler olduğunu gördük. Bu köy için daha romantik bir havanın var olduğununu söyleyebiliriz. Sanırım manzaraya karşı şarap teması yemeklerine de yansımış.Bizim burada tercih ettiğimiz yer “Pizzeria La Cambusa di Zampolli Matia Alfio” oldu. Burası harika foccacia ve pizzalar yapan bir mekan. Çok sevimli çalışanları var. Herşey çok lezzetli gözüktüğü için seçmesi de zor oluyor. : )

Biz bu adada Blues Festival’e denk geldik. Piazza Capellini’de kurulan sahnede yapılan festival çok keyifliydi. “Via Renato Birolli” caddesi boyunca yürürseniz bu meydanı göreceksiniz. Bu tip etkinlikler gideceğiniz zamanlarda olabilir. Dolayısıyla bu sitede yayınlıyorlar ve gitmeden “Event” bölümüne bakmanızda fayda var. https://www.cinqueterre.com/event

3. Durak Corniglia

Burası için hiç şüphesiz yazılan en çok şey, çok dik bir yamaçta olması ve bol merdivenli olması. Fakat korkmayın aldığınız Cinque Terre card ile köy kısmına çıkabilmenizi sağlayan servis/minibüse binebiliyorsunuz. Trenden indiğiniz noktada herkesin beklediğini göreceksiniz. Elinizdeki bilet size herhangi bir öncelik sağlamıyor. Bayağı herkesin minibüse yığıldığı bir sahne düşünün ahbhahah ama biz metrobüs görmüş insanlarız, size inanıyorum ilk gelen servise bineceksiniz. Çoğunlukla bu köyün atlandığını görüyorum. Bence atlamayın, yukarıya çıktığınızda çok lokal ve samimi bir köy sizi karşılayacak.

Ayrıca harika bir manzara noktası da gözleri şenlendirecek.

4. Durak Vernezza

Cinque Terre köyleri arasında en kalabalık olan köy burasıydı. Çok pastel renkli bir köy de burası. Yine fotografik kareler sunan bir köy diyebilirim. Burası daha yamaç değil de, kıyıda gibi, anlatamadım şimdi ama şöyle : )

Burada, fotoğrafın solunda da görebileceğiniz bir gözlem kulesi var. Burası Chiesa Di S.Margherita V.M.” kilisesine bağlı bir kule. Kiliseyi gezmek ücretsiz.

Yemek konusunda populer olan Ristorante Belforte’yi önerebilirim. Fakat buraya gitmedik. Çünkü tüm köyleri peşpeşe gezince her yerde bişey yiyemiyorsunuz. Biz burada meşhur olduğunu duyduğumuz dondurmacı Gelateria Il Porticciolo’yu denedik.

5. Durak Monterosso al Mare

Bu durak denize girmek isteyenlerin uğrak plajının olduğu köy! Diğer köylerde de denize girme imkanınız var, fakat buradaki uzun sahil seçeneği tursitleri çekiyor. Zaten denize girmek için hnag adaya gitmeliyim diye sorarsanız da herkes Monterosso diyecektir.

Yemek seçeneği olarak burada tercih edilebilecek önerilen Ristorante Belvedere tercih edilebilir. Biz yine burada yemek yemek yerine foccacia ve pizzaya gömüldük yineee. Çünkü en güzel yaptıkları şey!  Tercih ettiğimiz yer de hemen tren istasyonundan çıkınca solunuzda kalacak olan Il Massimo della Focaccia oldu. Hemen yanında da insanların çılgınca sıra olup beklediği külahta kızartma mantığındaki sokak lezettleri durağı var. Orası da Il Bocconcino, ben yağlı şeyler yemekten tükenmiştim ve denemedik ama bunlardan alıp şemsiye altında birayla tüketen o kadaaaaar çok insan vardı kii. : )

Bu arada halk plajı ve ücretli kısımlar var. Halk plajı kısmında şemsiye zorunluğu olmadan oturabiliyorsunuz. Diğer kısımlarda şezlong vs paralı. Halk plajı kısmında eğer şemsiye isterseniz 15 Euro’dan açılış yapılıyor, pazarlık yapma düzeyinize göre değişiyor.

Cinque Terre’de gezerken adaları sırayla gezmek zorunda değilsiniz. Biz buraya 2 gün ayırdık. İlk günü sadece denize girerek geçirdik. Denizden çıktıktan sonra otelimize geçip hazırlandık ve yemek için tekrar çıktık. İkinci durak olan Manarola’ya geldik ve burada akşamı geçirdik. İkinci gün ise beşinci köyden başlayarak La Spezia’ya doğru geldik. Dolayısıyla 2 günün burası için yeterli olduğunu söyleyebilirim. Eğer enerjiniz var ise denize girme olayını tüm adaları gezerek yapabilirsiniz. Yani bi dalıp çıkmaca çıkınca hafif kurumaca yolda tam kurumaca hop ikinci ada 😀 Sadece bir fikir.

Bu arada temmuz ayında gitmemize rağmen bence öyle bunaltıcı kalabalık yoktu, kalabalık vardı. Ay her yer de turist kafasından çıkarak gezmek çok önemli bence. Kendinizin de turist olduğunu unutmadan bu güzelliklerin tadını çıkarın. : )

Sevgiler,

#Rotabu

Bir cevap yazın