Etkinlik Rehberi | 2019

Herkes şehre döndüyse başlıyoruz! İstanbul’da eylül ayının tadını bir başka oluyor doğrusu. Herkes tatilini yaptı, hem yoruldu hem dinlendi derken yazı geride bıraktık. Şimdi eylüle sevgi gösterme, İstanbul’u yaşama vakti geldi.

Kimimiz bahar sevdalısı olduğundan sever eylülü; “havalar da serinledi mi ne, şuradan hırkamı omzuma atıyım”

Kimimiz eylül akşamı sohbetlerinin sevdalısıdır; “oh sıcak kahveyi özlemişiz canım, hadi anlat anlat sonra noldu”

Kimimiz şehre heyecan gelmesini sever; “kimi arasam tatildeydi ayol, oh herkesler burada hadi toplanalım”

Kimimiz de eylülün etkinlik ayı olduğunu bilir, sezonun açıldığı ay olduğu için sever eylülü; “bilet aldın mı sen, dur dur ona da alalım, her gün doldu ne yapalım”

Ne olursa olsun, eylül sevdalısı çoktur çevremizde. Ben de sezonun başlamasıyla etkinliklerden biraz bahsetmek istiyorum. Bakalım neler geliyor, hangi etkinlikleri kaçırmamak gerek!

1. Contemporary İstanbul (12-15 Eylül 2019)

Contemporary Istanbul, her yıl Eylül ayında hem Türkiye hem de dünyadan çağdaş sanat örneklerini bir araya getirerek İstanbul’da bizlere sunan bir sanat platformu. 13 yıldır devam eden etkinlik her yıl ilgiyle bekleniyor.

Akbank Sanat’ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlik bu yıl 12 – 15 Eylül’de İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

2. Coffee Festival (19-22 Eylül 2019 | İstanbul)

İstanbul’da 2014 yılında başlayan Coffee Festival, günümüzde Ankara ve İzmir’de de düzenlenmektedir. Kahve markalarının tadımlarının yanı sıra, kahveye dair etkinliklere, seminerlere, hatta konserlere de ev sahipliği yapılıyor. Yıllar geçtikçe festival konusunda bir önceki yılki tecrübeleriyle gelişen bir etkinlik olduğunu söyleyebilirim. Birçok zincir kahve markasının yanı sıra üçüncü nesil kahvecilerin de bulunduğu festival epey ilgi gören etkinliklerin başında geliyor! Kahvenin yanı sıra kahve makinası markaları da katılımcılar arasında yer alıyor. Dream Sales Machine (dsm) tarafından biletlerin satışa sunulduğunu da belirteyim. http://dreamsalesmachine.com/

Coffee Festival; İstanbul dışında Ankara ve İzmir’de de düzenlenmektedir.

İstanbul Coffee Festival; 19-22 Eylül tarihlerinde KüçükÇiftlik Park’ta, Ankara Coffee Festival; 27-28-29 Eylül tarihlerinde Bilkent Center’da; İzmir Coffee Festival ise;11-12-13 Ekim tarihlerinde İzmir Arena’da gerçekleştirilecek. Bu deneyimi mutlaka yaşamalısınız.

3. 16.İstanbul Bienali (14 Eylül – 10 Kasım 2019)

İKSV tarafından düzenlenen bienaller 2026’ya kadar koç Holding güvencesinde! Peki nedir bu bienal nereden çıkmıştır diyenler için birkaç not gelsin;

  • İlk olarak 1895 yılında Venedik’te kullanılan “Bienal” kelimesi plastik sanatlar üzerine kullanılmış olup, günümüzde uluslararası sergi etkinliği anlamına gelmektedir. İlk Bienal buradan anlayacağınız üzere Venedik’te düzenlenmiştir.
  • Bir bienalin birden çok teması olabilir. Bienal iki yılda bir yapılan etkinlik anlamına da gelir ve bu sürede hazırlıklar yapılır. Ülkemizde ise 1 yıl Bienal, diğer yıl ise Tasarım Bienal’i düzenlenmektedir. Biz de bu sayede her yıl bienal ruhunu yaşamış oluyoruz.
  • Bienal sürecini yöneten sanatçılara ise küratör denir. Mekân belirleme, tema belirleme gibi temel görevlere sahip olurlar.

Geçen yıl düzenlenen bienal Tasarım Bienali’ydi; detaylarını okumak isterseniz o dönemki yazıma buradan erişebilirsiniz. https://www.rotabu.com/4-istanbul-tasarim-bienali/

Bu yıl ki Bienal; “Yedinci Kıta” başlığı ile karşımızda!

“Bienal ana başlığını, Antroposen çağının küresel ısınmayla birlikte en gözle görünür sonuçlarından biri olan, Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki devasa atık yığınından alıyor. Popüler bilimdeki adıyla “Yedinci Kıta”, 3,4 milyon kilometrekare genişliğinde, 7 milyon ton ağırlığındaki bir plastik yığınından meydana geliyor. İnsan atıklarının okyanusun ortasında dünyaya yeni bir kıta kazandırdığı bu olay, 16. İstanbul Bienali için ekolojik sorunlar karşısında sanatın güncel durumunu pek çok sanatçı, düşünür, antropolog ve çevreci ile birlikte araştırmak için bir çıkış noktası oluşturuyor.” Bienal, İKSV

Bienal mekanlarını ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Sadece kayıt olarak telefonunuza karekod indirmeniz yeterli. Bu karekodları bienal mekanlarından da temin edebilirsiniz fakat uzun kuyruklar beklemektense bu işlemi önceden yapmanızda fayda var.

Kayıt için; BU LİNKİ kullanabilirsiniz.

Bienal mekanları, ziyaret detayları ve her türlü bilgi için ise; https://bienal.iksv.org/tr linkini buraya bırakıyorum.

Genelde Bienal mekanlarında ağırlıklı olarak Beyoğlu’nda mekanlar seçilirken, bu sene temaya uygun olması açısından da Büyükada mekanları yoğunlukta! Bienal sayesinde normalde giriş izni olmayan tarihi yapılara girebilme imkanı da bulduğumuzdan dolayı bazen bienal kadar etkileyici yapılarda, etkileyici bir sergi gezme imkanı bulmuş oluyoruz.

4. 23.İstanbul Tiyatro Festivali (13 Kasım – 1 Aralık 2019)

İlk kez 1989 yılında gerçekleştirilen festivalde yerli ve yabancı tiyatro ve dans topluluklarının izleyici ile buluşması hedefleniyor. Her yıl Kasım ayında düzenlenen festivalin biletleri Eylül ayında satışa çıkıyor. Genel satış, 14 Eylül Cumartesi günü sabah 10.30’da İKSV ana gişede başladı. Ayrıca biletlere http://www.biletix.com üzerinden de erişebilirsiniz, 14 eylül Cumartesi sabah 10.30 itibariyle satın alabilirsiniz. Lale kart sahipleri için satışlar erken açıldığı için maalesef bilet bulmak ciddi anlamda zorlayıcı oluyor.

5. FilmEkimi (4-13 Ekim 2019)

Sonbahar film festivali olarak da bildiğimiz FimEkimi, yine canımız İKSV tarafından bizlere hediye bir festival. 2002 yılında İstanbul’da başlayan festival, 2011 itibariyle başka illerde de düzenleniyor. Bu yıl İstanbul dışındaki iller henüz netleştirilmemiş. Ayrıca program da daha net değil.

Biletler biletix.com üzerinden 29 Eylül Cumartesi günü saat 10.30’da satışa sunulacakmış. Ayrıca Beyoğlu ve rexx sinemaları’ndan da 10.30 itibariyle biletler alınabiliyor, uzun kuyruklar oluştuğunu söylemeden geçemeyeceğim. O yüzden epey liste ve sırayla gitmenizde fayda var. Geç giderseniz şöyle oluyor; hangi filmlerde yer var abi onu söyle sen bari bana 😀 O yüzden erken gidin, film listelerinizle gidin. Güzel güzel biletinizi alın. : ) bilet fiyatları ve diğer tüm bilgiler için linki bırakıyorum; http://filmekimi.iksv.org/tr/bilet-satis

6. 19.!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali (13-22 Eylül 2019 | İstanbul)

!f İstanbul, çeşitliliğin birlikteliğinden beslenerek, farklı kültür ve coğrafyalardan ortaya çıkan yeni değerleri bizlere sunulan bir sinema festivali. Uluslararası Filmler Festivali adıyla da bilinen bu festival; İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenlenmektedir.

Festivalin bilet fiyatları ve mekanların detayları için linki bırakıyorum; http://ifistanbul.com.tr/img/program/biletler-ve-mekanlar.pdf

7. 2019-2020 İBB Şehir Tiyatroları (2 Ekim)

Şehir Tiyatrosu 2019-20 sezonu biletlerini, 18 Eylül Çarşamba günü satışa çıkarıyor. Biletler 11.00’da gişede, 12.00’da internet sitesinden alınabilecek. Tam bilet fiyatları 20, indirimli bilet fiyatları 14 TL olmuş. Detaylı bilgiler için link; https://sehirtiyatrolari.ibb.istanbul/

8. 2019-2020 Devlet Tiyatrosu (1 Ekim)

İstanbul Devlet Tiyatrosu, bu yıl Lüküs Hayat, Leyla ile Mecnun, Yanlışlıklar Komedyası birçok yeni eseri programına ekleyerek geliyor. 1 Ekim’de perdelerini açıyor. Biletler, Biletiva üzerinden oyunun temsil tarihinden 13 gün önce saat 10.10’da satışa sunulur. Zaten sitede oyunu seçtiğinizde hangi tarihte satışa açılacağı yazar. 13.gün dahil mi falan diye zorlamanıza gerek kalmaz. 😀 Detaylı bilgi için linke tıklayınız; https://www.biletiva.com/devlet-tiyatrolari/basic

Ayrıca tam bilet 15 TL, indirimli bilet ise 9 TL.

9. İstanbul Devlet Opera ve Balesi (28 Eylül)

Bu sezonun temasını idealizm olarak belirleyen devlet opera ve balesi, Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde 28 Eylül’de sezonu açıyormuş. Cervantes’in idealist kahramanı Don Kişot teması ile; bale, opera, müzikaller karşımızda olacak.

Biletler ve program hakkında detaylı bilgi henüz paylaşılmamış. Sonraki günlerde takip edebilmeniz için linki bırakıyorum; https://www.operabale.gov.tr

Evett, benim en çok takip ettiğim, Eylül gelince listemi çıkarıp bakltığım festival ve etkinlikler bunlar. Tabiki birçok özel tiyatro ya da gösteri de yıl içerisinde takip edilecek. Fakat bunlar demirbaşlar!

Sanat dolu bir yıl olsun!

Sevgiler,

#Rotabu

This Post Has 2 Comments

  1. serpil

    paylaşımınızdan dolayı kutluyorum. elinize sağlık çok başarılı 🙂

Bir cevap yazın