Ev Dekorasyon Rotası | İskandinav Tarzı ♡

Herkese merhaba!

Rotamız her zaman dış dünyaya olamaz değil mi? Kendi yaşam alanımızı güzel kılmak, vaktimizin büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz mekânlarda mutlu hissetmeyi beklemek en büyük hakkımız. Sanırım evlilik sürecinde beni en çok heyecanlandıran şey evimizi hayal ettiğimiz gibi hazırlamaktı.

Ev dekorasyonu hakkında tarzınıza göre şeyleri bulabileceğiniz çok geniş bir dünya var. Ben kendi dünyamı, kendi dekorasyon rotamı sizlerle paylaşıyor olacağım. Birazcık tarzımın yansımalarını da görmenizi istediğim için bu yazıyı yazıyorum. Bu rotadan, hatta sırf aşağıda hazırladığım görselden dahi ilham alarak evinizin farklı odalarına güzel dokunuşlar yapacağınıza eminim!

Ev dekorasyonunda en en en önemli şey ne diye sorarsınız aynı evi paylaştığınız kişi ile, eşiniz arkadaşınız aileniz kim olursa olsun, ortak kararlar almanız. Tabi ki her zaman aynı çizgide olamazsınız. Fakat herkesin mutlu olabileceği mekânlar yaratmak için uzlaşmacı olmanızı ve kişilerden “evet bu ev benim evim” hissini almamanızı en başta öneriyorum. Şöyle düşünelim; maç izlemeyi arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi çok seven bir adama “aşkım bu pembe koltukları alalım” diye teklif etmeyin. Yani kimseye teklif etmeyin zaten aslında : ) Ne demek istediğim anlaşıldı bence : )

Pekiii, Ev dekorasyonu rotamda temel çizgilerim nedir;

  1. Eve girildiği anda herkes çok rahat bir ortama geldiğini hissetmeli
  2. Evin her yerinde kullandığım aksesuarlar birbirleriyle aynı çizgide olmalı/yer değiştirmelere uygun olmalı
  3. Ferah bir ortam olmalı
  4. Temel renkler/tonlar belirlenmeli
  5. Çok gösterişli hiçbir şey olmamalı
  6. Evi olduğundan geniş/ferah gösterecek tasarımlar/renkler olmalı

Pekiiii, bu anlattıklarımı hemen görselleştirsem ☆

Sanırım hayata bakışınız net ise istediğiniz şeyleri bulmanız da o kadar kolay oluyor. Çevrenizdeki çoğu kişi “Bu kesinlikle senin tarzın” diyorsa bilin ki siz netsiniz. : ) Bu durum da alışveriş sürecinizi kolay ve zevkli kılıyor.

Kendi tarzınızın yön verdiği şekilde mobilya, aksesuar ararken kendinizi de daha fazla tanımış olacaksınız. Şöyle ki, ben araştırma yapıp beğendiğim parçalara şöyle uzaktan bakınca dedim benim beğendiğim tarzın bi’ adı var zaten “İskandinav tarzı”.

 i lav İskandinav ♡

Peki son dönemin de popüler tarzlarından İskandinav tarzı dekorasyon nedir?

Adı üstünde İskandinav tarzı; Norveç, İsveç ve Danimarka ülkelerindeki dekorasyon fikirlerinden adını almış.

“Sade ve basit olan işlevseldir.” den yola çıkılmış.

Bu ülkelerde gün ışığından yararlanılan süre az olduğu için evi ferah göstermek amacıyla temelde beyaz renk tercih edilmiş.

Zaman içerisinde gri renk de ağır basmaya başlamış.

Doğallığı ön plana çıkarmak için ahşap malzemelere çokça yer verilmiş. Pamuk ve keten yapılı kumaşları tercih etmelerindeki sebep de budur.

Canlı bitkilerle eve huzurlu dokunuşlar yapılmış.

Dekoratif objelerde kullanışlılık esas alınmış. Örneğin hasır bir sepeti dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz, bunun içerisine battaniye ya da canlı çiçek koyduğunuzda ise kullanışlı dekoratif bir obje yaratmış olursunuz. Bu konu iskandinav tarzında epey önemli; çünkü “fazlalık” olarak nitelendirilebilecek hiçbir şey bu tarza dahil olamaz.

İşin özü; İskandinav tarzının temelinde sadelik ve doğallık yatar. Sıraladığım özelliklere bakınca sizde canım İskandinav’larla aynı tarzda olduğumuzu farkettiniz değil mi? : )

İskandinav tarzı mobilya ve aksesuar önerileri

İskandinav tarzı mobilya bakalım diye bu yola çıkmadık elbette, dediğim gibi bir bakmışız Norveçliyiz.  : ) Ben de size fikir verebilecek, bütçeleri çok sarsmayacak, beğendiğim ürünleri paylaşacağım.

Mobilya, özellikle de aksesuar bakarken herkesin ilk baktığı yer şüphesiz IKEA olur. Biliyorsunuz IKEA evimizin herşeyi : ) Gerçekten de öyle, içeriye girip de eli boş çıkanı daha görmedim. Ben özellikle masif çam ağacı gibi doğal malzemelerden yaptıkları dolap, sehpa, masa, sandalye gibi ürünlerini beğenerek aldım ve hiç pişman olmadan kullanıyorum.

Bunun dışında pamuk içerikli nevresim takımları, minder kılıflarını gönül rahatlığıyla kullanıyorum. Kendime doğal ve huzurlu bir köşe yaratırken minderlerden güç alıyorum. Aynı zamanda mis kokulu mumlarının da delisiyiz. ☆

Canlı çiçeklerinin neredeyse hepsini eve topladığımı da söyleyebilirim. Kendimi tutamıyorum, bizimle birlikte büyüyecek olmaları ve eve taze bir ruh katmaları bizi çok mutlu ediyor. Evin enerjisini tazelediğini söyleyebilirim.

Esasında eve şöyle bir bakıyorum da gerçekten evimizin herşeyi olmayı başarmış. Daha sayacak çok şey var ama bundan sonrasını keşfetmek de size kalsın. ♡

Bir diğer evimizin çok şeyi de VIVENSE.COM : ) Tadımlık Showroom’ları yerine mağazaları olsa sanırım oradan da asla eli boş çıkamazdım. : ) Ürün alternatifi çok fazla ve güzel olan Vivense.com’da karar vermek epey zor olsa da, evimize sürekli kargonun gelme sebebi olmuştu, olmaya da devam ediyor!

Özellikle halı-kilim kategorisine bayılıyorum. Pamuk ipliğinden dokunmuş kilimleri evimizin her köşesinde; salon, mutfak, yatak odası. ☆

Ayrıca yine masif kayın ağacından üretilmiş ürünler burada da gözdemiz oldu. Doğallık ve sadelikten yana tasarımları benimseyen “lagom” serisi gözdemiz. Şu sıralar evi süsleyecek kitaplık ve çerçevelerini, ve minderlerini, ve sehpalarını, yani herşeyini gözümüze kestirdik! : )

Genel olarak tüm evi daha girmeden tam takım dizenleri garipsemişimdir. Oturmaya başlayıp evin ruhunu içselleştirdikten sonra alacağınız ürünler zaten netleşecektir. Naçizane önerim, evinizi yeni diziyorsanız sakin olun. Eviniz; size ve ruhunuza iyi gelecek tasarımı kulağınıza fısıldayacaktır.

Huzurlu sabahlara uyanıp, kahvenizi yudumladığınız köşeleriniz olsun efendim!

Sevgilerle,

#Rotabu

Bir cevap yazın