İtalya Gezi Rehberi

Herkese merhabaa!! Ciao Tutti !! Helloo to everyone !! İtalya’ya gitmeden önce sizlere bir uğrayıp kaçalım dedim. İtalya seyahatimiz öncesi, sizi bilgilendirmek ve ufak ufak bilgiler verebilmek istedim. İtalya ile ilgili birkaç önemli bilgiyi de size sunalım, hemen aşağıda!

İtalya’ ya Ne Zaman Gidilir?

İtalya, Akdeniz iklimine sahip olan bir ülke olduğundan dolayı yazları sıcak ve kurak geçer. Bunu bilen türkler durur mu, hemen cevabı yapıştırır; İtalya’ya yazın gidilmez. Ben o güruhtan değilim. Yazın gitmeniz gerekiyorsa da gidiniz, görünüz, her koşulu tadınız. Dolayısıyla Temmuzda İtalya’ya gidiyoruz dendiğinde şöyle tepkiler alabilirsiniz;

Boşverin, aldırmayın. Siz planınızı yapmaya devam edin. Her yer turist kaynıyor diyorlar, ee siz de turistsiniz. Eğer yerel gibi gezmeyi biliyorsanız bol turistli bir yerde doğru yerlerde bulunabilirsiniz. Dönünce bu yazıyı siliyormuşum hahjahsjh yok yok silmeyiz. Tabi ki yaz ayında gitmenin zorlukları var, gerekmedikçe dışarıda gezmediğimiz bir mevsimdeyiz, kabul. Ama bazen şartlar öyle gerekir ve olur. Sıcak ama İtalya’dasınız. Silkelenip kendinize gelin gençleeer! : )

İtalya Rotamızda Hangi Şehirler Var?

Böylesine turistik bir ülkeyi tamamen gezmek yerel olmak ne kadar sürerdi acaba? Biz plan yaparken çok zorlandık. Hangi şehirden vazgeçsek üzüldük. Sonraki seyahatleri planlamak için bile şimdiden heyecan duyar olduk. İtalya ’nın meşhur aşk üçgeni olarak da bilinen rotasını yapmaya karar verdik. : ) İtalya seyahatimiz Venedik, Floransa ve Roma’ya uğramadan geçmek istemeyeceğimiz Cinque Terre olmak üzere 4 adımdan oluşuyor. Rotayı Google Maps’de görüntülemek için şuraya tıklayabilirsiniz.

İtalya’ da Şehirlere Kaç Gün Ayırmak Gerekir?

Bu sorunun tek bir cevabı elbette yoktur. Herkesin bakış açısı, şehri tanımak için yaptıkları, “görmeden dönmem” dediği yerler başkadır tabii. Fakat ben size referans olması açısından gideceğimiz şehirlere kaç gün ayırdığımızı paylaşmak istedim. Gezi sonrası gezi rehberlerini yazdığımda hangi müzeleri gezmişiz, nerelerde yemek yenmiş, kahveler içilmiş, nasıl yerel olunur hepsine değinicem. Dolayısıyla onları da okursanız gerçekten kaç gün gerekir fikir sahibi olacaksınızdır. Döndükten sonra tabi ki keşke daha fazla kalsaydık düşüncesiyle dolu olacağız, buna ne şüphe! Fakat İtalya’nın tadını bir kere aldıysanız seyahat planlamaktan bıkmayacaksınız. : )

  • İtalya’daki ilk durağımız Venedik! Venedik için 2 gün ayırabildik, gönlüm 3 günden yanaydı. Bu nedenle bence Venedik için 3 gün olabilir, bakalım dönünce rapor paylaşıcam sizinle. J 1.5 günü Venedik’i gezmeye, 2. Günün yarısını Murano ve Burano Adaları’nı gezmeye ayırdık.
  • İkinci durağımız Cinque Terre. Engebeli sahilleri oluşan 5 köyden oluşan bu bölge La Spezia şehrine bağlıdır. Cinque Terre italyancada “5 Toprak” anlamına gelmektedir. Burada bulunan köylerin isimleri; Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore’dır. Hepsini trenle ve yürüyerek gezmek mümkün. Aslında birbirine çok yakın olan bu köyleri engebeli yolları ve sıcak dolayısıyla trenle gezmek tercih edilir. Cinque Terre için de ayırdığımız gün sayısı 2, bir günü denize girerek, diğer günü de köyleri gezip aylaklık ederek geçirmeyi planlıyoruz. : )
  • Üçüncü durağımız Floransa. Floransa’yı gezmek için 3 günümüz var. Floransa gezisi içerine Pisa’yı bilinçli olarak eklemedik. Açıkçası oraya gidip dönmekle harcanacak vakitte ve özellikle nakitte,  Floransa’da tadılacak birçok güzellik olduğuna karar verdik. Çünkü neden yemeyelim, neden kilo almayalım, neden?! Ahshsahdj
  • Dördüncü durağımız ise Roma! Roma’yı gezmek için 4 günümüz var. Roma 4 günde biter mi bitmez ama 4 günün kıymetini bilip tadını çıkarmak için ne gerekiyorsa yaparız! 😀 Tabi ki 1 günü Vatikan için ayırdık, gerisi hep Roma sokakları, turistik bir kaç eser, derken hopp İstanbul!

11 günlük İtalya seyahatimizde neler yaptığımızı, hangi müzeleri gezdiğimizi, nerelerde yemek yiyip, nerelerde kahve içildiğini görmek isterseniz @rotabusocial hesabından bizi takip etmeyi unutmayın. Döndükten sonra, gezdiğimiz şehirlere dair çok güzel rehberler hazırlıycam, söz bak. Buralarda olun. : )

Sevgiler,

#Rotabu

Bir cevap yazın