KADIKÖY’DE ROTABU – 3: Moda’da Kaliteli Bir Gün Geçirmeye Ne Dersiniz?

İstanbul’da yaşamanın bir adım ötesine geçerek “İstanbul’u yaşamak” isteyenler için hazırladığım rotalarımdan yenisi ile geldim. Eğitim ve çalışma hayatlarımıza eklenen diğer sıkıntılarımızla birlikte İstanbul gibi güzel bir şehirde maalesef yaşamayı unutuyoruz. Ben de kendi hayatımda “İstanbul’u yaşayacağım” mottosuyla hareket etmeyi hedeflemişken bunu sizlerle de paylaşmayı istedim. Umuyorum ki sizler de benim gibi hevesle ve keyif alarak rotalarımı uygular, kaliteli vakit geçirirsiniz. Bu seferki rotabu Moda!

İstanbul’da gidilmesi gereken etkinlik, sergi keşifleri, ya da tarihi yapı ziyaretleri rotalarımın temelinde yer alıyor. Bunun yanı sıra, bu lokasyonların yakın çevresinde “nerede yemek yiyelim” ya da “kahve içelim” gibi sorularınıza karşı önerdiğim mekanları rotaya dahil ediyorum. Böylece esasında 1 gününüzü planlıyorum. Bu seferki rotam çok sevdiğim Moda’dayım yine. Yeni açılan mekanı hiç bitmeyen Moda’da elbette her yeni mekan uzun soluklu olmuyor. Aslında enerjisini iyi hissetmediğimiz bir mekanda olduğumuzu içeri girdiğimiz andan itibaren anlamaya başlıyoruz. Fakat zamanın çok değerli olduğu bir metropolde yaşadığımızı her an hatırlatan İstanbul’da kötü bir sürprizle karşılaşmayı kimse istemiyor. Hal böyle olunca da iyi olduğuna emin olduğumuz mekanlarda birşeyler yiyip içmek, sevdiklerimizle kaliteli vakit geçirmek istiyoruz. Her köşede yeni mekanın açılma hızına yetişemediğimiz Moda’da sizler için bir gün planladım. İstanbul’u yaşamayı unutmayalım diye de, hepimizin bildiği, belki haftada birkaç kez önünden geçtiği Süreyya Operası’ndan içeri adım atıp bir gösteriyi izlemenizi isteyeceğim. Haftasonu uygulamanızı istediğim bu rotayı elbette haftaiçi uygun olduğunuz saatlere göre revize edebilir, istediğiniz yerden başlayabilirsiniz. : ) Ama önce rotadan maksimum fayda alabilmeniz için benim önerime bir bakın derim.

Rotabu;

1. Kahvaltı konusunda tercihimi biliyorsunuz; EV. : ) Dolayısıyla rotaya başlamadan önce evde güzel bir haftasonu kahvaltısı yapıyoruz.

2. Lil Bake Moda:

Moda ’nın yeni mekanlarından Lil Bake’i çok seveceğinizi düşünüyorum. Çalışanları çok güleryüzlü ve tercih yapmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Mekan küçük olduğu için beyaz kullanımıyla küçüklük algısını yıkan bir dekorasyona sahip. Mekanın arka tarafında küçük bir bahçesi de var. Fakat iç mekan bize daha güzel ve ferah geldiği için bahçede oturmayı tercih etmedik. Lil Bake’de bakıp bakıp canımın çektiği Budapeşte tatlısının üzerinde çikolata soslu versiyonunu yedim. Çok, çok güzeldi. Bence ilk tercihiniz bu olabilir. Ayrıca kahvaltıyı dışarıda yapmak isteyenler de üzülmesin, Lil Bake’da kahvaltı seçenekleri de var. Deneyimlemediğim için olumlu/olumsuz yorum yapamayacağım, fakat şans verilebilecek güzel bir mutfağa sahip olduğunu düşünüyorum.

3. Muutto Street Food:

Muutto, Dünyanın en prestijli mutfak sanatları okullarından biri olan Le Cordon Bleu’dan mezun olduktan sonra birçok ödül alan “executive chef” unvanlı Umut Karakuş’un “street food & meze bar” konseptiyle açtığı çok seveceğinize emin olduğum bir restoran. Bildiğiniz mezeleri dahi öyle güzel yorumlamış ki, yediklerinizle aradaki farkı anlayacağınıza eminim. Şimdiye kadar dana kaburga ve kuzu ciğer dürümlerini yedim, ve hiç pişman olmadım. Ayrıca değişik aromalı ayran ve limonatalarını da denemelisiniz. Gönlüm çok rahat bir şekilde öneriyorum. Ayrıca Muutto, 19. Timeout Yeme İçme Ödüllerinde “En İyi Sokak Lezzetleri Mekanı” kategorisinde yarışıyor. Heme giderseniz, oy kullanmak için son gün olan 6 Mart’a yetişebilirsiniz. Linkini de bırakıyorum > Buraya Tıklayabilirisiniz!

4. Süreyya Operası:

Süreyya Operası, yaklaşık 80 yıl boyunca Süreyya Sineması olarka hizmet verdikten sonra 2007 yılında Opera ve Bale Salonu olarak hizmet vermeye başlamış. Bu geçiş döneminde de uzun süren restorasyon ve bakım çalışmaları olmuş. Fuaye kısmı Paris’teki Champs Elysee Tiyatro Salonu’ndan, iç bölümleri ise Alman tiyatrolarından örneklerle tasarlanmış. İçeriye girdiğiniz anda sizi görkemiyle etkileyeceğinden eminim. Burada “Don Kişot Operası”nı izleme ve dinleme şansımız oldu. Sizler de gitmek istediğiniz güne göre program akışına bakarak biletinizi almayı unutmayın. Ayrıca gelemeyenlerin biletlerinin olma ihtimalini düşünerek geçerken de bir uğrayıp şansınızı deneyebilirsiniz. Belki o gün şans sizden yana olur. : )

5. Rafine Espresso Bar:

Rafine, Kadıköy’de birbirine 5 dakika uzaklıktaki 2 şubeye sahip. Bir tanesi Moda Caddesi üzerinde Migrosun yanında, diğeri de haritada gördüğünüz konumda. Benim Sarraf Ali Sokak’taki şubesini seçmemin sebebi, 3 katlı bir alana sahip olması. Ayrıca mekan büyük olduğu için iç dekorasyon tasarımında daha güzel manzaralar ortaya çıkmış. Diğer şubenin de içi çok küçük fakat dışarıda oturma alanı var. Hangisini seçerseniz seçin, kahvesi veya tatlı- tuzlu alternatifleri aynı lezzette olacaktır.

Ve yine günün sonuna geldik. Güzel bir haftasonu geçireceğinize emin olarak bu rotaya adım atabilir, programınıza ve zaman kısıtlarınıza göre programdaki mekanların yerlerini değiştirebilirsiniz tabii ki. Bu arada baştan son tüm mekanlara yürüme süresi 18 dk. Harita ölçeğinden kaynaklı olarak hepsi bir uçta mı, uzak mı diye düşünmeyin. Hem yediklerimizin biraz yakılmaya da ihtiyacı olacak.

Umarım keyifli bir gün geçirmenize fayda sağlamış olurum. Sevgiler,

#Rotabu

www.rotabu.com

Bir cevap yazın