Il Salumaio di Montenapoleone

Milano’da muhteşem avlusuyla dikkatimi çeken Il Salumaio di Montenapoleone’da bir akşam burayı hep güzel hatırlayacağım.
Ortamın sakinliği, şık ama bi yandan da cosy hali, çalışanların evine gelen misafiri ağırlar gibi hoş sohbeti, yardımseverliği derken biz memnun kaldık. Gitmek için listenizde olsun, kaydedilsin 🤍

Tarihi bir yapının avlusunda konumlanan bu restoranın tarihi 1957’lere dayanıyor. O zamanlar şarküteri olarak hizmet veriyorlarmış. Sonra o ürünler italyan mutfağındaki yerini almış, restorana evrilmiş. Şimdi de iç bölümde yine şarküteri kısmı var, gezip alışveriş yapabilirsiniz.

Belki de şarküteriden gelen bir marka olduğunu bilip bu yönde seçimler yapmak en iyisi olurmuş. Daha et ağırlıklı, peynir odaklı mesela. Biz o an canımız ne istiyorsa onu istedik ama siz isterseniz bir de bu bakış açısıyla siparişinizi değerlendirin. Başlangıçlardan italya’da bir türlü yiyemedik bi burrata yiyelim dedik mesela ve söyledik. Hayatımda yediğim en iyi burrata olacağını nerden bilirdim. Paylaşıcaz diyince servisi direkt böldüler o da güzel oldu. Daha sonra makarna & şarap ikilisiyle devam ettik. Mantarlı tagliolini ve ricotto dolgulu adaçaylı tortelloni aldık. Favorim tortelloni oldu aklım da bolonez sosluda kaldı. Giderseniz biriniz de onu deneyin.

Her gün 09:00-22:30 saatleri arasında açık. Rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Menülerini “Milano II” öne çıkanlarına ekliyorum.