Upper Belvedere Palace

Viyana’nın en önemli barok mimari eserlerinden biri olan Belvedere Sarayı, sen beni büyüledin. Seyahatte gün sıkıntısı olunca her müzeye girmek pek mümkün olamıyor. Biz gitmek istediğimiz müzeler arasında seçim yapmaya çalışırken mimarisiyle de muazzam etkileyici duran Belvedere’ye yöneldik. İyi ki de öyle yapmışız. Hem bahçesi, hem sarayın kendisi hem içerisindeki eserlerle bizi kendine hayran bıraktı.

Simetrik tasarımı, büyük kubbeleri ve zarif süslemeleriyle Barok tarzı mimarinin önemli eserlerinden olur kendisi. Sarayın içerisinde de aynı etki devam ederken gözünüzü tablolar dışında tavandan da ayırmakta zorlanacaksınız. Benden söylemesi.

Belvedere, özellikle Gustov Klimt’in ünlü eseri “The Kiss” ile ünlenmiş durumda. Kendisine ben de hayranım ama Klimt’in başka birçok eseri de bence aynı muhteşem etkide. Bu eserleri görmek için bilet almanız gereken bölüm “Upper Belvedere” olmalı. Dilerseniz bahçede gezebilir, dışarıdan sarayları görebilirsiniz. Hatta vaktiniz fazlaca var ya da sanat koleksiyonları konusunda ilgiliyseniz “Lower Belvedere” kısmını da gezebilirsiniz.

Online biletlerinizi seyahate çıkmadan almanızı öneririm. Hem daha uygun fiyatla alabilirsiniz hem de yaz & yoğun dönemlerde kapıda istediğiniz zamana bilet bulmakta zorlanabilirsiniz. Müzeyi gezmek için 1 buçuk 2 saat ayırmanızı da önerebilirim. Güncel bilet fiyatı online €17,50. Eğer orada alırsanız €20. Bilet için web sitesini hikayemde paylaşıyorum. Daha sonrası için de Viyana III öne çıkanlarına sabitliyorum.