KADIKÖY’DE ROTABU – 2: Haftasonu Kadıköy’de Nereye Gidelim?

Bu yazıyı okuyan sizlerin çoğu haftaiçi ya çalışıyor, ya da okula gidiyor. Dolayısla da özellikle kış aylarında İstanbul’un tadını ancak haftasonu çıkarabilen kitleye dahil oluyoruz. Bu nedenle haftasonu evden çıkıyorsam buna gerçekten değmesini isterim. Mevsimden kaynaklı olarak müze, tiyatro gibi aktivitelere yoğunlaşmayı tercih ediyorum. Havalar biraz iyi olunca Balat da gezilir, Tarihi Yarımada’da. Böylece İstanbul’un dokusunu hep birlikte keşfedeceğiz. Hepsine sıra gelecek. : ) Şimdilik haftasonları rotalarımda, bir etkinlikle bağlantılı olarak öncesinde ya da sonrasında keyifli vakit geçirilecek kafe ve restoranları sizin için paketliyorum. : )

Bu rotamda da Kadıköy ’ün öyle bir bölümünü almışım ki, Caddebostan, Erenköy ve Göztepe mahalle üçgeninde kalmışız. Rotamdaki senaryo şöyle; haftasonu güzel bir kahvaltı yapmak isteyip üşenenler için kahvaltı programıyla başladığımız rotaya akşamüstüne kadar çok tatlı 2 kafede oturarak devam ediyoruz. Fakat araya “İstanbul Oyuncak Müzesi”ni alıyoruz. Buraya ilk gittiğimde üniversitedeydim. Yani asla yaşı olmayan mekanlardan.. Belki çocuklarınız ya da yeğenleriniz var. Onlarla keyifli vakit geçirmek için de bu rotayı uygulayabilirsiniz. Belki de arkadaşlarınızla bol sohbetli bir gün planlıyorsunuz, kahvaltılı ve bol kahveli bi günü birlikte geçirerek sohbet etmeye vakit bulduğunuz bir rota olacaktır. Belki de şehir dışından gelen misafirleriniz var ve mini bir Caddebostan turu yaptırıyorsunuz. Yine bu rota ile keyifli bir geçirebilirsiniz. Fikir benden uygulaması sizden. : )

Rotabu;

1. Sabah ne kadar erken uyanıp kahvaltı için yola koyulursanız, kahvaltıyla o kadar hızlı kavuşursunuz. Bu yüzden uykudan biraz fedakarlık yapılabilir sanki. Köşk ve bahçe alanı kullanılarak tasarlanan mekanda çok fazla oturma alanı olmasına rağmen ortalama 15 dk beklemeyi göze almalısınız. Kişi sayısınızı ve gittiğiniz dönemi dikkate aldığında bu sürenin artıp azalacağını anlayabilirsiniz. Rezervasyon alınmıyor. Ethemefendi Kahvaltı, doğal ve organik ürünler kullanarak sofranızı hazırlanacaktır. Gözleme, pişi ve bazlama sıcak olarak sürekli servis edilmektedir. Kahvaltı boyunca masanıza gelen ürünlerden istediğiniz olursa tekrar getiriyorlar. Serpme Kahvaltı Kişi Başı 70 TL.

2. Sonraki durağımız, Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi! Müzenin ilham aldığı şey, aileyi bütün üyeleriyle kucaklamak. Böylece 3 kuşak bir arada vakit geçirerek, birbirlerine kendi dönemlerindeki oyuncakları anlatmanın keyfini yaşayacaktır. Dolayısıyla bu programı ailece yaparsanız da ayrı bir keyif alacaksınız. 09.30 – 18.00 açık olan müze sadece Pazartesi günleri kapalı. Tam bilet 18 TL, indirimli bilet ise 12 TL. Detaylar ve güncel bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

3. Müzeyi gezdikten sonra da Klar Coffee’de kahve içmeye götürüyorum sizi. Burası ekranlardan bildiğimiz iki güzel insanın, arkadaşlarıyla açtıkları bir kafe. Kim bu iki güzel derseniz, Sedef Avı ve Kıvanç Kasabalı çifti. J Mekanda  Kenya, Kolombiya gibi birçok kahve çeşidi Klar Coffee imzasıyla üretilmiş, isterseniz evinize alabilir, isterseniz mekanda içebilir, isterseniz de takeaway seçeneğini kullanabilirsiniz. Bence öncelikle bir mekanda oturun ve burada kahve içmenin tadını çıkarın. Eminim yanınızda gelen sevdikleriniz size “iyi ki getirdin bizi buraya” diyecektir.

4. Bu arada eğer hava güzelse birazcık daha aşağı yürüyerek Göztepe 60.Yıl Parkı’na uğramanızı da tavsie ederim. Bu park özellikle bahar aylarında çiçek bahçesine dönüyor! Biraz temiz hava almak ve yürümek iyi gelecektir.

5. Tahminlerime göre bu programı tamamen uyguladıysanız saat henüz 16.00-17.00 civarıdır. Bu saatler tam da “şimdi yemek yemeyelim, atıştıralım” vakti. Dolayısıyla ben sizi yine tatlı ve kahveleri ile pek sevdiğim Rise & Shine’a alıyorum. Buradan koyduğum fotoğraf o kadar ilgi çekti ve soru geldi ki.. Mekanın yanından geçerken bir evin kış bahçesi sanabileceğiniz kadar huzurlu gözüken bir tasarıma sahip. Çayı ve kahvesi çok lezzetli. Atıştırmak isterseniz de blueberry cheesecake veya bagellerini tavsiye ederim.

Kısa bir not 🙂

Bu akışı takip ederseniz lütfen bana da yazın. Rotabu sizin eklediklerinizle daha güzel bir hal alacaktır. Keyifli ve kaliteli bir gün geçirmenizi umarak hazırladığım bu rotayı umarım zevkle takip edersiniz.

Sevgiler;

#Rotabu

www.rotabu.com

This Post Has One Comment

Bir cevap yazın