Ses Tiyatrosu | Ferhan Şensoy’ a Saygı

Herkese merhaba!

Tarihe güzel anılar kaydetmeyi sevenlerden oldum hep. Gezdiğim yerlerde gördüklerim bazen aklımdan çıkar da, dinlenmek için oturabileceğiniz tek yerin köy kahvesi olduğu yerdeki, uzun bardakta getirilen çay, ve “İstanbul’dan mı geldiniz çocuklar”la başlayan muhabbetleri nerde yaptığımızı hiç unutmam.. Belki bundandır eski sanatçılara saygı duymamız, gördüğümüz yerde elim ayağımın birbirine dolanması.. Halbuki hepsi nasıl mutavazıdır, yeni “ sanatçılar”ın aksine.. Çünkü bilirler ki, halkla var olmuşlardır, onların sevgisiyle yücelmişlerdir. Zihni Göktay, Nejat Uygur, Şener Şen, Ferhan Şensoy, Fatma Girik, Halit Akçatepe, Ediz Hun, Ekrem Bora, Eşref Kolçak, Filiz Akın, İlyas Salman, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Perihan Savaş, Sadri Alışık.. Ve daha nicesi. Saymakla bitmiyorlar. İyi ki <3

Bu güzel insanlardan biri olan Ses Tiyatrosu’nun kurucusu Ferhan Şensoy ile kapınızı çalıyorum. “Ferhangi Şeyler” oyununu geçtiğimiz haftasonu izlemem üzerine, benim gibi hep erteleyen vardır mutlaka diye belki hatırlatmasını yapmış olmam birilerini hareketlendirir, gidip izler diye umarak yazıyorum. Üşendiğimiz şeyler sonra üzüntülere dönüşmesin. Yıllar sonra (umarım çooook uzun yıllar sonra) “Ah be 1 kere izlemedik” demek yerine, en azından oyunlarını izledik demiş olmanızı diliyorum. : )

Ferhan Şensoy’un Hayatı Üzerine

Daha önceleri de söylediğim gibi körü körüne bişey yapmayı sevmiyorum. Bundan dolayı da ne olursa olsun gitmeden araştırırım. Ferhan Şensoy hakkında da genel bilgilerimize ek olsun diye biraz araştırdım. Sizler de bilin istedim. Ferhan Şensoy’un Samsun’da başlayan hayatı bizlere nasıl dokunur hale gelmiş görelim. : )

1951 yılında Samsun’da doğan Ferhan Şensoy, ilkokulu orada okuduktan sonra Galatasary Lisesi ve Çarşamba Lisesi’nde eğitimine devam eder. Bu sırada da öykü ve şiirler yazar, bu ayzılar dergilerde yayınlanır. 1970 yılında artık Devekuşu Kabare’de skeçleri oynanır. Sonrasında birçok tiyatro grubunda oyunculuk deneyimi olur. Fransa’ya giderek tiyatro eğitimi alan Şensoy, döndüğünde Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nda oynamaya ve yazmaya başlar. 1970-80 arasında o kadar çok tiyatro grubunda olmuş ki, ben takip edemedim. Gel gelelim, 1980’de Harbiye’de Ortaoyuncular bünyesinde “Nöbetçi Oyuncular” adıyla gençlik grubu kurar ve yeni tiyatro sanatçılarının yetiştirilmesine katkı sağlar. 1989 yılında İstiklal Caddesi Halep Pasajı içerisindeki “Ses 1885”de oyunlarını sergilemeye başlar. Ferhangi Şeyler oyununu ise yurtdışında da oynanarak 1999 yılına geldiğinde 1350. Oyununu sergilemiş olur. Hayatına sığdırdığı senaryolar, oyunlar, yönettiği diziler, kitapların tam sayısına ulaşamadım. O kadar çok!

Ses Tiyatrosu Ve Ferhangi Şeyler Üzerine

1987’de oynamaya başladığı Ferhangi Şeyler oyunu ile kendi rekorunu kıran Ferhan Şensoy, 2560.’ıncı oyununu izlemiş oldum, ama olsun, izledim. : )

Oyunu, Ses Tiyatrosu sahnesinde izlemenizi tavsiye ediyorum. Salon o kadar etkileyici ki, her köşesine dokunmak, o zamanlara gitmek istiyor insan.

Sahnenin arkasına geçip, ortaoyuncuların isimlerinin yazılı olduğu kapılara, birçok oyun posterinin olduğun duvarlara bakmak, salonun ihtişam içerisindeki yalınlığından etkilenmemek mümkün değil.

Ferhangi Şeyler, hepimizin hayatında olan karakterleri kendince yorumladığı, bol mesajlı harika tek kişilik oyun!

Spoiler olmasın ama akılda kalan birkaç replik de vermeden gitmeyeyim;

  • “Bugün evden çıkasım yok,

Telefonu açasım yok,

Acelem var koşasım yok,

Rakımız var içesim yok.” : )

  • “Boris Vian diyor ki,

özünde evlilik çok boktan bir şeydir,

bir bayanla birlikteliği saymazsan…”

Ferhan Şensoy’un doğaçlamaları ile şekillendiğinde yorumları okuduğumda görüyorum ki bazı sahneler seyircilerle şekillenmiş. Yani önceden gitseniz bile tekrar izlemek sizi yine etikeleyecektir. Zekasına, oyunculuğuna, içtenliğine hayran kalarak izleyeceğinizden kimsenin şüphesi yoktur.

Unutmadan; oyun bitiminde kitap imzalatabiliyorsunuz. : )

Tarihe güzel notlar atmak için harika bir fırsat, lütfen atlamayınız. : )

Sevgilerle,

#Rotabu

Bir cevap yazın