YENİ YIL HEDİYE FİKİRLERİ

Yeni yıl demek kutlama demek, kutlama demek hediye demek. O zaman hediyelerden konuşmanın vakti geldi. Kutlamaya gelince kutlamalara katılan, sıra hediyeye gelince “aman canım kapitalist düzenin bir oyunu bu” diye türeyen canım insanlar sizlerin de hoşuna gidecek alternatiflerle buradayım. Kişisel olarak olayı yorumlarsam; mutlu olduğum anlarda, ya da sevdiğim insanların mutlu olduğu anlarda ufak da olsa hediyelerle kutlama yapmaya bayılırım! Bazen sadece sürpriz yumurta ile birini mutlu edebileceğiniz gerçeğini de asla unutmayın. Gönlünüzde saf mutlu etme düşüncesi olduğu sürece hediyenizi bulmanız an meselesidir. Hediye seçiminde önemli olan karşınızdaki insanı gerçekten tanımanız ve onun kalbine dokunabileceğiniz noktayı bulmanızdan geçer. Sizler için hazırladığım alternatif hediye fikirlerine birlikte bakalım.

Toplumsal Fayda Sağlayan Hediye Fikirleri

Öncelikli olarak “Kapitalist Düzene Karşı” olan güruhun da karşı koyamayacağı, tamamen doğa ve insani yardım kuruluşları aracılığıyla kutlamayı toplumsal faydaya çevirebileceğimiz hediye önerileri sunmak istiyorum. Bu konuda detaylı araştırma yaparak çeşitli kuruluşlar ve hediyeler bulabilirsiniz elbette.

  1. “Aynebilim Soup Kitchen”

Kamboçya ’da kurduğu aşevi ile burada yaşayan yardıma ihtiyacı olan ailelere sizlerin, bizlerin katkısıyla umut aşılayan güzel kalpli bir kadın.. Bu güzel insanların hayatlarına dokunmamızı sağlayan “Ayn” Orada yaptıkları ile ilgili detayları http://aynsoupkitchen.com/ linkine tıklayarak okuyabilirsiniz. Özetle; yemek ısmarlamak, dondurma ısmarlamak, eğitimlerine katkı sağlamak, ve daha ötesi ev bağışlamak gibi fikirlerle oradaki insanların ihtiyaçlarına yönelik yardımlar yapabilirsiniz. Ya da tamamen gönlünüzden koptuğu kadarını bağışlayabilirsiniz. Sonrasında size çocukların gülümsemesini hediye ediyor olacak. <3 Daha büyük mutluluk olabilir mi? Örneğin, doğum günü için sevgilime hediye almak yerine onları mutlu etmeyi tercih etmiştim. Sonrasında onlara faydalı olmanın verdiği mutlulukla dolmuştuk.

2. “Tema Vakfı”

Özellikle kurumsal şirketler tarafından kutlamalar için sıklıkla tercih edilen “Tema Vakfı”, fidan bağışı sertifikalarını bireysel olarak da tercih edebilirsiniz. Çevresel duyarlılığı yüksek olan kişileri özellikle çok mutlu edecek bu hediye ile, doğaya faydalı bir hediye sunmuş olacaksınız. http://www.tema.org.tr/web_14966-2_1/neuralnetwork.aspx?type=33 linkinden detaylara erişebilirsiniz. Hediye ettiğiniz kişiye baktıkça umutla dolacağı bir sertifika gönderilecektir;

3. “WWF-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı”

43 yıldır doğayı koruma için çeşitli çalışmalar yürüten WWF ile hem sevdiklerinizi mutlu edebilir hem de doğanın korumasına katkı sağlayabilirsiniz. Bunun için farklı tutarlarda bağışlar yapabilir ya da nesli tükenmekte olan bir türü evlat edinerek yapılan çalışmalara katkı sağlayabilirsiniz. https://destek.wwf.org.tr/  linkinden detaylara erişebilirsiniz.

“Kendin Yap | Do it yourself “Hediye Fikirleri

Tamamen el yapımı, emek gerektiren gönülden kopan bu hediyeler en sevdiklerim! Bence herkesin öyledir. Birinin sizin için para verip hediye almak yerine emeğini harcayarak sizi mutlu etmeye çalışması çok mutlu edici değil mi? Bunun için biraz Pinterest’ te gezinerek ufkunuzu açabilirsiniz. Sizler için birkaç öneri ile geldim tabi ki;

1.“Gift Box” olarak anılan daha basit bir seçenekle başlayalım;

Oluşturduğunuz bir hediye kurgusu doğrultusunda ufak mutluluk verici hediyeler ile sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz. Örneğin doğal ürünleri çok seven biri için; gününü kendini tazeleyerek geçirmesi için bir akış yaratabilirsiniz;

  • Güne başlarken kullanabilmesi için doğal zeytinyağı ile üretilen sabun
  • Vücuduna detoks etkisi yaratacak bitkisel otlarla oluşturulan bir karışım kavanozu ve bu karışımı içebilmesi için bir kupa 🙂
  • Mistik kokulu bir tütsü, ya da koku keseleri
  • Doğal ürünlerle oluşturulan nemlendirici, losyon

Sadece birazcık düşünerek, keyifli parçaları bir araya getirebilir, sevdiklerinize onu düşündüğünüzü hissettirebilirsiniz. : ) Fikir Rotabu’ dan geliştirmesi sizden. Örnek olması adına görsel de bizden hadi yine iyisiniz. : )

2. Hediye edeceğiniz kişi ile geçirdiğiniz 1 senenin kısa bir özetini gösteren albüm, bol notlu. İhtiyacınız olan şeyler; kağıt, ip, kalem, fotoğraf! Ortaya çıkan şey yüzünü gülümsetecek. Fikir vermesi adına görseli bırakıyorum. : )

3.Resimlerle kişiselleştirilmiş bir takvim veya kendi yorumlarınızla oluşturduğunuz görseller ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Sırada “Etkinlik / Sanat Severler” için hediye fikirlerimiz var. Eğer yeni şeyler denemekten hoşlanan sevdikleriniz için hediye arıyorsanız onlara farklı etkinlikler hediye edebilir, bir bilet de kendinize alarak birlikte güzel bir gün geçirebilirsiniz.

1.MSA – Mutfak Sanatları Akademisi

Yeme içmeyi seven, mutfağı seven, aşçılık eğitimi almak isteyen, ya da sadece keyifli vakit geçirmek isteyen dostlarınız için workshop bileti alabilirsiniz. Yılbaşı özel workshop programları da çok güzel olmuş; https://msa.com.tr/yilbasi-ozel

2.“Masterpiece”

Sevdiklerinizle, toplu katılımlar da sağlayarak resim, heykel gibi eserler oluşturabilir, sonunda bu ürünleri evinize, sevdiklerinize götürebilirsiniz. Birlikte yeni yıla mutlu bir başlangıç yapmak isteyenler için güzel bir etkinlik. : ) En kısa zamanda biz de deneyimleyerek burada sizlere deneyimlerimizi aktaracağız. https://www.studiomasterpiece.com/oezel-seans linkinden detaylara erişebilirsiniz.

3. Bunların yanı sıra; tiyatro, sinema, konser, söyleşi etkinliklerini de takip ederek sevdiklerinize hitap edecek etkinlik biletiyle onları mutlu edebilirsiniz. : )

Şimdi gelelim günlük koşturmaca içerisinde vakit bulamayan, sevdiklerini mutlu etmek için hediye almaktan başka çaresi olmayan büyük çoğunluğa uygun hediye fikirleri vermeye. : )

Sevdiklerinize; binlerce marka arasından seçerek tekstil, ayakkabı, takı gibi hediyeler alabilirsiniz. Bizler de her defasında böyle yaratıcı olamıyoruz ve kapitalizmin kucağına atlıyoruz tabi ki! Ama inanın, eğer istenirse her zaman daha naif ve düşünceli hediyeler bulunabilir.

1.Aktivite sever bir dostunuz mu var;

Örgü, dikişi, nakış seviyorsa; Nako tarafından oluşturulan “bi kutu örgü” paketleri ile onları sevindirebilirsiniz. https://nako.com.tr/bi-kutu-orgu/ linkinden hediyelere erişebilirsiniz.

2.Fazlasıyla anı biriktirdiğiniz sevdikleriniz mi var;

Hiç şüphe etmeden önerebileceğim tek adres var bu konuda; SOSYOPIX! Canımız sosyopix ekibi, sıklıkla fotoğraf bastırdığımız ve çok severek iletişime geçtiğimiz bir ekibe sahip. Takvimden, anı kitaplarına, posterden, tablolara kadar fazlasıyla hediye alternatifine sahip. Yukarılarda bahsettiğimiz tüm “do it yourself”leri en profesyonel ve naif haliyle sizlere sunacaktır. Detaylar için; https://www.sosyopix.com/

3.Vintage aksesuarlara düşkün bir arkadaşınız mı var;

Kadıköy ve Taksim’de mağazaları da olan Sentetik Sezar yıllardır uğrak yerlerimden olmuştur. Tavsiye edilir. : ) Web sitesinden de sipariş verebilirsiniz. Buyrunuz linki; https://www.sentetiksezar.com/

4.Bitkilere düşkün bir BFF’niz mi var;

Terraryum ve saksı bitkileri ile gönlünde taht kurmanızı sağlayacak harika bir adres biliyoruz; “Müz” Web satışı da olan bu güzellikleri yakından görmek isterseniz Çukurcuma’daki dükkana uğrayabilirsiniz. : ) https://www.muz.se/collections/all

5.Hem doğa dostu, hem not almayı sever biri mi var dost meclisinizde;

“Sinek Sekiz Yayınevi“ bu konuda size çok güzel alternatifler sunacaktır. Kendilerinin hazırladığı yılbaşı setlerini de çok seveceksiniz. Linkini de bırakıyorum hemen; https://www.sineksekiz.com/

Sevdiklerinizi mutlu etmenin binbir yolu vardır elbette. Bazen sadece bir buket çiçek, bazen kendi yaptığınız kurabiyeler, bazen sevginizi anlatan bir mektup, belki bir fotoğraf.. Birini gönülden mutlu etmek isteyerek yola çıkarsanız, doğru kapıları açacağınızdan şüpheniz olmasın. Sadece ufkunuzu açacak fikirler vermek istedim. Kalıplaşmış hediyelerden kurtularak, biraz olsun düşünülmüş hediyeler ile sevginizi gösterseniz fena mı olur? : )

Yeni yıl, kalbinize, ruhunuza, sevdiklerinize iyi gelsin. Sağlığınız, kahkahanız ve sevenleriniz bol olsun. Şimdiden hepinize iyi seneler!

Sevgiyle,

#Rotabu

Bir cevap yazın