2019′ A VEDA EDİYORUZ ! HOŞGELDİN 2020 !

İnsanoğlu geçmişten günümüze dek; başlangıçları, yeni oluşumları umutla ve sevinçle karşılamıştır. En yalın haliyle düşündüğümüzde her sabah insanların birbirini “günaydın” ile karşılaması da bundandır. İnsanlar geleceğe umutla yaklaşmak adına, yüreklerine mutluluk serpmesi için özel günleri heyecanla karşılamayı tercih ederler. Düşünün; yeni yaşınıza girdiğinizde geçen 1 senenin bitmiş olmasını değil de yeni yaşa girecek olmanın kutlanması başka neyden olabilir? Yeni hayaller, dilekler, umutlar ile günleri karşılamak bizlerin doğasında var. Dolayısıyla; dil, din, ırk gözetmeksizin yeni bir yıla girmenin bizlere umut ve mutluluk vermesinden daha doğal ne olabilir?

 YILBAŞININ TARİHÇESİ

Hristiyan toplumlarında Noel, bizlerde Yılbaşı kavramlarıyla kutlanan yeni yıl esasında Türklerin de geçmişte kutladığı bir bayramdır. Şöyle ki, 21 Aralık Ekinoks’u en uzun gecenin yaşandığı, ve ardından günlerin uzamaya başladığı tarihtir. Bereketli, güneşli günlerin olması özellikle tarımla geçinen Türkler tarafından her zaman önemsenmiştir. 21 Aralık’ı takip eden ilk dolunayın çıktığı gün yeni yılın başladığı gün olarak kabul edilirmiş. İnsanlar gündüzün geceyi aştığı bu günleri, kökleri toprağın altına fazlasıyla yayılan, kök salan “Akçam ağacı” altında toplanarak kutlarmış.

Dualar ederek, ağaç dallarına ipler bağlayarak umut dolu dileklerde bulunurlarmış. Bayramların geleneği haline gelen, evlerin temizlenmesi, güzel kıyafetler giyilmesi, daha özel yemekler hazırlanarak aile ve dostlar ile birlikte sofralarda buluşulması bu bayramda da yapılırmış. Bizlerin güneşli günleri karşılamak adına kutladığı bu bayramda nasıl teşekkür ve dualar için Akçam ağacı seçilmişse, Paganlarda da her mevsim yeşil kaldığı için “Çam Ağacı” tercih edilmiştir. Bizlerin güneşli günleri kutlaması, Hristiyanlarda İsa’nın doğuşunu kutlaması olarak benimsenen bu tarih tüm dünyada farklı kabullerle kutlanmaya başlanmıştır.
 

YENİ YIL | UMUTLAR | KUTLAMALAR | IŞILTI

Yeni yıla girerken aslında herkes, geçmiş yılda kalan kötü anıları silmek, güzel anılar var ise bunlara daha güçlü, daha güzel anılar eklemek isteğiyle dolup taşar. İnsanoğlu her zaman geleceğe umutla bakmak istemiştir. İçindeki umut da gözünün gördüğü her yere taşsın, yeni yıl daha gelmeden güzellikleri ışıltısı gözler önüne serilsin istenmiş olacak ki yeni yıla sayılı günler kala her yer ışıl ışıl.. Parıltılar içinde süslenen çam ağaçları, ışıklarla her daim gündüzü yaşayan sokaklar, rengarenk vitrinler, tezgahlar varken insanın içi nasıl mutlulukla dolmasın değil mi?

Yeni yıla girerken her güne başladığımız ve günü bitirdiğimiz evlerimizi, zamanımızın çoğunluğunun geçtiği iş yerlerimizi, sokakları ışıl ışıl yapan yılbaşı süslemelerine hayran kalmamak elde değil. Yılbaşı ağacı süslemesinden, yılbaşı çiçeği olarak anılan kokina’lara; yılbaşı sofralarından, yeni yıl hediyelerinin paketlenmesine her şey insanın içine mutluluk veriyor. Sizler için de yeniyıla girmeye hazırlandığımız bu günlerde ruhunuza mutluluk verecek birkaç not hazırladım. Heme şöyle görsele bakın ve kendinizce yorumlayarak günlerinizi mutlu geçirmeniz için sebepler üretin!

Yeni yıla girerken bu rituelleri uygulamanızı öneriyorum. Yenilenmenin tadını çıkarmayı ihmal etmeyin! Yeni yıl, kalbinize, ruhunuza, sevdiklerinize iyi gelsin. Sağlığınız, kahkahanız ve sevenleriniz bol olsun. Şimdiden hepinize iyi seneler

Sevgiyle,

#Rotabu

Bir cevap yazın