Alaf 2tek

Köklerinden beslenen bir göçebe lokantası olarak kendini tanımlayan Alaf Bistronomi Murat Deniz Temel sayesinden bizlerle. Alaf 2 tek ise, sokak yemeğinin masaya taşınarak eşlikçisinin rakı olduğu sofralardan esinlenmeyle ortaya çıkmış. Yani restoran deneyimi yaşamak isterseniz bistronomi, sokak lezzetiyle daha salaş bir akşam geçirmek isterseniz 2tek doğru seçimler olacaktır. Hangisini seçerseniz seçin hepsinde lezzetli bir menü tadacağımız kesin. Bu arada, rezervasyon şart.

Kuruçeşme’de bulunan Alaf, giriş katta 2tek üst katta ise Bistronomi’yle hizmet veriyor. Alaf2Tek üzerinde gazete kağıdı kaplı ikonik masalarının olduğu sokaktaki masalarıyla sizi karşılayacak. İçeride yemeklerin hazırlandığı açık mutfak bölümünde bar masalarında ya da iç kısımda oturmak bence çok daha keyifli. Eminim dışarısı için yer bulmak istiyorsunuz ama bar bölümünde yemekleriniz hazırlanırken şefle sohbet etmek daha bi samimi ve “2tek atma” hissi uyandırıyor sanki.

Kuru meyveler ve Mersin toz biberle hazırlanan “humus”, karamelize tereyağlı yoğurt ve üstünde domates sos ile “haşlama içli köfte” menüdeki kayıntı bölümünden seçtiklerimizdi. Biz seçim yaparken mücverde aklım çok kalmıştı, fakat Oral sevmediği için istemedik. Şefimiz tatlı jestiyle “ot mücveri” ikram etti. Domates marmelatı, chimichuri ve karamelize yoğurtla hazırlanmış mücveri ilk defa böyle bi yorumla denemiş oldum ve kayıntı ekibinden en sevdiğim oldu. İri kıyım “İzmir usulü kokoreç” avokado ve lavaş ise tıkıntı menüsünden seçimimiz oldu.

Biz yediğimiz her tabağı çok sevdik. Sakatat seviyorsanız özellikle öneririm fazlaca çeşidi var. Burada damak tadınıza göre yaptığınız seçimler sizi üzmez diyebilirim. Gitmek için kaydetmenizi gönül rahatlığıyla öneririm.

Bu arada bilmeyenler için Alaf Bistronomy Michelin Guide Bib Gourmand, yani düşük fiyatlarla yemek hizmeti sunan fakat yüksek lezzet düzeyine sahip restoran kategorisinde ödül aldı. Alaf2Tek de İncili Gastronomi Rehberi‘nde 3 inci ile ödüllendirildi. Bu vesileyle Murat Deniz Temel şefe ve ekibine tekrar teşekkürler ve tebrikler.