Banko & Yumami Dekk

Dekk yeme içme eğlenme alanı olarak kendini tanımlıyor ama ben ona festival alanı diyorum. Yurtdışında böyle alanların çok güzel örnekleri var şimdi Dekk sayesinde bizde de.

Dekk Lütfi Kırdar Sahnesi’nin önündeki deniz manzaralı kocaman boş alanı değerli hale getirmiş aslında. Atıl kalmış, hatta ışıksızlığı sebebiyle güvensiz bi bölge durumundaki bu alanın böyle dönüşmesi oldukça başarılı bir örnek.

Tepenizde ikonik festival ışıklarıyla kocaman açık alan olunca birçok etkinlik de düşünülmüş. Mesela basketbol oynamak için bi alan standart var ama onun dışında açık hava konserleri ve film gösterimleri de yapmaları çok keyifli. Yaz boyunca salı akşamları film günü mesela. Bir de farklı atölye etkinlikleri olduğunu da hatırlatırım.

Evet bu açık alan birçok yeme içme markasına da ev sahibi. Böyle büyük alanlarda bulunan markalar ne kadar iyiyse mekana olan ilgi o kadar büyük oluyo elbette. Banko Burger, Nappo Pizza, Yumami Street Food, Coni&Co., Rita Deli gibi alanın ruhuna uygun hızlı tüketim markalar var. Çoğu Anadolu yakası merkezli yerler, sanıyorum ki Avrupa Yakası için de ulaşılabilir kılmak istediler.

Tüm bu yeme içme markalarından bizim seçimlerimiz Banko Burger ve Yumami oldu. İki markanın da arkasında şef koltuğunda Bora Bozankaya var. Banko yıllardır var, Yumami de Burak Altındağ ile birlikte güzel ve lezzetli bi marka olarak yerini aldı.

Banko’da favorim mush&trüf burger, klasikten devam ettim. Kırmızı soğan turşusu, 120 gr köfte, ızgara kestane ve istiridye mantarı, trüflü mayonezli müthiş mush&trüf.

Yumami için de smash burger seçtik. Füme et, sote soğan, double köfte ve peynirle buluşmuş ve aşırı doyurucu bi burger olmuş. Biz İkisine de bayıldık! Bora şef ne yapsa kabulüz zaten.

Yaz akşamlarının tadını çıkarmak için gerçekten oldukça keyifli bi alan. Kalabalık gruplar için de çok ideal. Herkes istediği markadan yemeğini seçer, masada buluşulur. Mis!