Comedus Pera

Pera’nın ikonik mekanlarından Comedus Pera ilk dükkanın hemen arka sokağında ikinci yerini açtı. Ben de tek gezdiğim bir günü sonlandırırken burayı tercih ettim. Çünkü normalde de en sevdiğim şeylerden biri evde minik bir peynir şarküteri eşliğinde şarabımı yudumlamak.

İlk lokasyonun yeri başka olsa da ikinci dükkan daha geniş ve daha fazla oturma alanına sahip olmasıyla birçok kişinin tercihi olacaktır. Girişteki balkon kısmı, kapalı ve açık alan arasındaki geçiş bölümündeki masaları ve iç alandaki oturma alanlarıyla yer bulma konusunda sıkıntı yaşama olasılığını azaltıyor gibi. Erken saatlerde gittiğim için sorun yaşamadım ama özellikle açık alanda oturmak ve akşam yoğun saatlerde gitmek isterseniz rezervasyon için aramanızı öneririm.

Bilmeyenler için Comedus’un konseptinden bahsedeyim. İçeride envai çeşit şarabın olduğu bir bölüm ve peynir, şarküteri dolabı var. Dilerseniz burayı direkt alışveriş noktası yapabilir dilerseniz de benim gibi seçtiğiniz ürünlerle bir masaya oturabilirsiniz. Peynir ve şarküteri 50 gr / 100 gr gibi seçeneklerle hazırlandığı için porsiyonu böyle belirleyebilirsiniz. Şaraplar kadeh ya da şişe olarak seçilebileceği gibi bira gibi seçenekler de mevcut. Zeytin, zeytinyağı ve ekmek şarap eşlikçisi olarak zaten geliyor. Usca, Yedi Bilgeler gibi birçok yerli üreticinin şarabını bulabileceğinizi de hatırlatırım. Ben kekikli Goudo ve sepet peynir ile antrikot füme seçmiştim. Hatta bitiremeyince paket yaptılar.

Burayı çok seveceğinize eminim. Pera’yı anlamlı kılan mekanlardan olduğunu düşünüyorum. Zaten müdavimi de oldukça fazla. Kaydetmeniz çokça tavsiye. Mektubumu Anadolu yakasına gelmelerini beklediğimi söyleyerek bitiriyorum.