Gelsomina

Milano’da en sevdiğim fırın burası oldu diyebilirim. Öyle ki dönüş yoluna geçmeden buraya gelip yolluk aldık ahsjsj.

Mekanın ambiyansı o kadar tatlı ki, görür görmez gitmek istiyorum buraya dedim. Tam rotabu mekanı değil de ne bakar mısınız güzelliğine huzuruna ruhuna. Dışarıda girişte de birkaç masaları var ama iç kısın öyle güzel ki yazın dahi burayı öneririm. Giriş kısımda tezgahta kruvasanlar ahenk içinde size bakarken bu kısmı geçmek zor. Daha oturmadan ne söyleyeceğime karar verdiğimi anlıyorum. İçeride hem kalabalık gruplar için hem de daha küçük gruplar için ideal boyutta masalar var. Giriş kısmından sağa doğru ilerlediğimizde ise farklı bir oda karşılıyor bizi. Işıklar altında oturmak isterseniz burası epey tatlı. Keyifle geçip oturuyoruz biz de bir masaya.

Fıstık dolgulu kruvasan, pain a chocolate, fıstık dolgulu maritozzo ile cappuccino aldık. Maritozzo İtalya’ya özgü tatlılardan biri. O yüzden buraya geldiğinizde denemenizi öneririm. İyi bir versiyonunu yedik ve çok sevdik. İçinde krema olan tatlı brioche ekmeği olarak düşünebilirsiniz. Kremanın içinde bi de fıstık dolgusu saklamışlar iyice efso olmuş. Kruvasanları da çok sevdik. Kahvaltı tabakları da var aslında ama bizim odağımız daha çok bu gruptaydı. Fikir vermesi açısından kruvasan 2.5€ bilgisi ekliyim. Menüyü de hikayelerimde paylaşıyorum. Daha sonra da “Milano II” öne çıkan hikayelerimde de bulabilirsiniz.

Kaydetmenizi ve gelmenizi öneririm. Hem ana tren istasyonuna hem de Bergamo havalimanına giden otobüslerin kalktığı yere çok yakın olduğunu da ekliyim.