Kaysersberg

Orta çağ döneminden kalma yapıları, surları ve kuleleriyle oldukça büyük bir kasaba olduğunu söyleyebilirim. Hatta gezdiğimiz köyler arasında en büyüğüydü. Evlerinin güzelliği, süslemeler ise zaten harikaydı. Sabah ilk gittiğimiz yer olduğu için diğerlerine göre nispeten daha sakindi. Merkezinde bulunan büyük kilise önemli yapılarından.

Yılbaşı pazarları Kaysersberg’de Aralık ayı boyunca sadece hafta sonları kuruluyor. Eğer planınızı buna göre yapabilirseniz birçok küçük meydanda bulunan pazarlarını gezebilirsiniz. Ama hafta sonu dışında gelebiliyorsanız da hiç üzülmeyin sokakları, pastaneleri ve süslemeleriyle enerjisi yine yüksek olacaktır. Hatta biraz daha sakin olması fena olmaz.

Kaysersberg, araçla Basel’den 45 dk, Colmar’dan 15 dakika uzaklıkta. Araçla gittiğinizde girişte bulunan park alanlarına tüm gün için €4 vererek park edebilirsiniz. Burada park yeri dışında sokak üzeri gibi park imkanı göremedik. Kaysersberg’de hafta sonları pazarlar kurulduğu için Colmar’dan kalkan shuttle ile ulaşım imkanı sunulmuş. Buraya gelmek için kullanabileceğiniz üç hat bulunuyor. Cuma günleri 2 saatte bir, hafta sonları ise her yarım saatte bir kalkıyor. Günlük otobüs kullanım bedeli €10. Yani sadece buraya gelmek için değil, aynı gün içinde diğer köyler için de gezerken kullanabilirsiniz.

Yeme içme konusunda gördüğünüz neredeyse her pastanenin güzel çıkacağına emin gibiyim. Fransa’dayız ve dolayısıyla Fransız pastanelerindeyiz, daha ne olsun! Biz yorgunluk atmak için oturup bir şeyler yemek istedik ve pastane ürünleriyle tatlıları müthiş duran La Patisserie Laura et Nicolas ‘ı tercih ettik. Fikir vermesi adına fiyatları da belirtiyorum: bademli kruvasan €1.40, kahve €3.80. Denemedik ama Boulangerie Patisserie’de de her şey aşırı güzel duruyordu.