Kikko Ba

Viyana’da Asya mutfağı konusunda bu kadar iyi seçenekler olduğunu tahmin etmemiştim. Araştırırken hem Michelin yıldızlı hem de Gault Millau listesinde olan Mochi’ye denk geldim. Fakat seyahatimize 2 hafta olmasına rağmen rezervasyon yaptırma çabalarım karşılık bulamadı ben de yine kurucularının aynı grubun markası olan Kikko’ya yöneldim. Onlar için de rezervasyon kolay olmadı ama bir şekilde oldu.

Mekanın içi oldukça küçük ama sıkışık hissetmeden çok keyifle oturduk. Bir yandan pub gibi ama kesinlikle fine dine konseptinde bir mekan. Zaten burası da Gault mille öneri listesinde. Asya mutfağını seviyorsanız kaydetmenizi öneririm, ben yediklerimizden bahsediyim.

Menü 3-4 çeşit ortaya söylemeye çok müsait. Her birini denemek istediğimiz için ve mekanda da anlatırken bize böyle önerdikleri için birkaç çeşit söyledik. Asya mutfağı özgü “bing bread ekmeği ve humus” ile aslında bizde yaz sofralarının sevilen tabaklarından köy biberi kızartmasına benzer “pimientos miso hollandaise” ilk masaya gelenler oldu. İkisini de çok sevdik. Bunlar mutlaka gelsin diyebilirim.

Daha sonra mantarlı sandviç yani “partobello sando” ile daha doyurucu bir seçim yapıp yanına aldığımız kuşkonmazlı salatamız “white asparagus salad” ile devam ettik. Sando ekmeğinden sosuna o kadar iyiydi ki mantar nasıl bi mantarsa müthiş uyumluydu salatasını da sevdim ama sosu ve malzemesi herkese hitap etmeyebilir diye düşündüm.

Yanına Mochi ile ortak olan şaraplarından deniyim dedim gidemeyince oraya bir de lokal biraları Kirin söyledik. İkimiz de seçimlerle mutluyduk.