L’Artemise

Colmar’da sabah erken saatlerde başlayan sokakları keşif bu tatlı mı tatlı pastanede mola ile taçlanmıştı. Christmas rotasında olunca genellikle ayak üstü bir şeyler yiyerek geçiyormuş tatil onu anladım fakat şöyle bir ısınmak, hazır Fransa’ya gelmişken bi French patisserie keyfi yapmak da istiyor insan!

Colmar’da araştırma yaparken karşıma çıkmış ve o zamandan beri kendimi burada hayal etmiştim. Geldiğimde gördüm ki paylaşılanlardan çok daha keyifli bir mekandayım. 2 katlı bir bina, adeta ev gibi. Aşağıda piyanosu, yılbaşı ağacı ile ikonik bir köşe, kurabiye tezgahı ve tatlı vitriniyle göz alıcı mutfak, oradan oraya hareket eden tatlı çalışanlarıyla ilgili bir pastane.

Burası aslında bir çay salonu konseptinde, biz kahve ihtiyacından kahve ile devam ettik. Atıştırmalık servis edilen çay saati menüsü var, sandviçler kurabiyelerle dolu. Bir de pankek tabakları benim ilgimi çekmişti. Gittiğinizde bu seçenekleri de düşünebilirsiniz. Biz 1 limonlu tart ve kahve ile devam ettik. Tart hamurunun dışının kıyır kıyır olmasının tam olarak ne demek olduğunu ben şimdi anladım. burada da çok başarılı tartlar yedim kesinlikle ama kullandıkları malzeme farkları dahi sonuç üründe değişiklik hissettiriyor elbette. Kreması limonun dengesi çok güzeldi. Cappucino €3.80, americano €3 ve tart €7.5 ‘ydu. Normalde böyle mekanlarda alınan ekstra oturma ücreti sanıyorum fiyatlara yedirilmiş, neyse 2022 Aralık fiyatlarıdır notunu da düşüyorum, 20 ile çarpmayıp devam edelim.

Eğer tüm günü Colmar’a ayırırsanız hem biraz vakit geçirmek hem Fransa’da olduğunuzu hissetmek hem de güzel şeyler yemek için buraya mutlaka gelin. Biz çok beğendik, gönülden tavsiyedir. Instagram postu kaydedilsin, gidilsin!