Ribeauville

Geldik en eğlenceli köye, Ribeauville’e! Bu köy beni öyle şaşırttı ki. Acaba gitmesek mi derken hiç dönmek istemediğimiz bir yer oldu. Oldukça otantik bir havası olmasının yanında halk Noel pazarlarına özenle hazırlanmış. Tüm köyün süslemelerini bir kenara bıraktım kostümleri ve gösterileriyle resmen başka bir boyut katmışlar. O yüzden ekstra sevdik.

Bu köyün küçük büyük fark etmeksizin her meydanında Noel pazarı vardı. Hatta sadece meydanlarında da değil resmen sokağa taşan bi eğlence vardı. Gittiğimiz saatlerde yağmur yağmasına rağmen öyle bi eğlence hal hakimdi ki kimse bunu dert etmedi. Biz de kendimizi o eğlencenin içine bıraktık ve çok keyif aldık.

Köye girdiğimiz gibi yöresel kostümlü bir grubun yürüyüşüne denk geldik. Herkes eşlik ederek meydana yürümeye başladı. Meydanda gösterilerini yaptılar, çok tatlı ve eğlenceliydi. Sonra ara sokaklarda yürüyen kostümlü insanlar, Orta çağ dönemli standlar derken noel pazarı konusu daha eğlenceli olmuş. Yani Noel pazarını Orta Çağ’a uyarlamışlardı sanki de diyebilirim.

Bu pazarın en önemli yanı sadece 2 hafta sonu kuruluyor olması. Geçen yıl ve bu yıla baktığımda anladığım kadarıyla Aralık ayının ilk 2 haftasonu seçiliyor. Bu sene 2-3 Aralık ve 9-10 Aralık 2023’de bu pazarları gezebilirsiniz. Noel pazarları 10.00 19.00 saatleri arasında kuruluyor. 1 ve 2 numaralı Noel shuttle ile buraya ulaşabilirsiniz. Hafta sonu kişi başı €10, hafta içi €6. Araç kiralayarak buraya gelirseniz köy merkezine gelmeden yol boyu park etmiş araçları göreceksiniz. Siz de aynen şekilde park edebilirsiniz. Biz tam olarak böyle yaptık ve ücret ödemedik.