Riquewihr

Nereye baksanız süslenmiş bisküvi evleriyle dolu bir kasaba burası! Bu köy ayrıca tescilli güzel. Nasıl oluyor derseniz, Fransa’nın En Güzel Köyleri Derneği varmış. Bu derneğin üyesi olmak için gereken koşulları sağlamışlar. Bu güzelliğin koşullarından biri şüphesiz Ortaçağ döneminden kalma bir yerleşim olmasıdır. Üçgen çatılı ikonik evleri, mini meydan oluşturacak şekilde yerleşince bir de üzerine bakımlı olunca bakmaya doyulmaz görüntüler ortaya çıkıyor.

Sadece sokaklarını gezerek buranın tadını çıkarın. Karşınıza çıkan meydanlarına kurulu Noel pazarlarında yürüyün, tezgahlara bakıp ilginizi çeken lezzetleri deneyin bence. Zaten böyle küçük köy, kasabalarda sadece yürüyerek bile her yeri keşfedebilirsiniz. En güzeli belki de böylesidir.

Riquewihr, araçla Basel’den 45 dk, Colmar’dan 15 dakika uzaklıkta. Araçla gittiğinizde köyün başında sokak üzeri park edebilirsiniz. Biz en yoğun günlerinden birinde pazar günü gitmiştik ve buna rağmen araç yeri bulduk, siz de bulursunuz. Araç kiralama dışında bu köye Colmar’dan kalkan shuttle ile ulaşım imkanı da var. Buraya gelmek için kullanabileceğiniz üç hat bulunuyor. Cuma günleri 2 saatte bir, hafta sonları ise her yarım saatte bir kalkıyor servisler. Günlük otobüs kullanım bedeli €10. Yani sadece buraya gelmek için değil, aynı gün içinde diğer köyler için de gezerken kullanabilirsiniz.