Kadıköy’e en yakın ada olmasıyla mı hep öteleniyor diye düşündüm Kınalıada için. Büyükada ve son zamanlarda Burgazada hatta Heybeliada yeni açılan mekanlarıyla da öne çıktı ama söylemem gerek ki Kınalıada sokakları ve sakinliğiyle hiçbirinden aşağı kalır değilmiş.

Biz öğleden sonra 15:00’de varıp 21:00’de Kadıköy’de olduğumuz güzel bir ada turu yaptık. Bence ortalama bu süreler mutlu eder. Daha erken varıp kahvaltıyla başlayabilir, günü erken akşam yemeğiyle de sonlandırabilirsiniz. Sonbahar ve kış dönemi için çok mantıklı olacaktır.

Adaya vardığınızda her tarafınız ağaç ve bitkilerle çevrili bir mekanda oturup kahve içmek veya tatlı yemek isterseniz Hina’nın terasını öneririm. Adanın merkezindeki çınar ağacı altındaki Kaiki ya da Agop’un Kazı ve tatlı ada sokaklarında konumlanan İkikapı da diğer önerilerim olur. Hepsi bir sonraki ada ziyaretlerimde gitmek istediğim mekanlar.

Adada kahvaltıyla güne başlamak isterseniz yine Agop’un Kazı sade ve öz kahvaltısıyla ilk aklıma gelen olur. Noya Chefs ise daha fine dine bir kahvaltı isteyenlerin mutlaka denemesi gereken yer.

Dondurma isteyenler için ise Sinem ve Yeşil Roma dondurma önerilerim arasında.

Ada gününü deniz kenarında meyhane ile sonlandırmak isteyenlere bizim de bu kez tercih ettiğimiz Jash Herman Chef’i ya da Mimoza Restaurant’ı öneririm. Yine Çınaraltı Kuyu da gözlemlediğim kadarıyla adalıların uğrak mekanı olmuş. Özellikle havalar soğudukça denizden uzak ama adada olduğunuzu hissettiren mekan aradığınızda kurtarıcı olur.

Kınalıada Kilisesi ve Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’ni ziyaret etmenizi öneririm. Kınalıada Kilisesi içerisine giremedik ama Surp Krikor 09:00-17:00 aralığında ziyarete açık.

Yaz döneminde gelil denize girmek isteyenler için de Noya Beach ve Teos Beach’in popüler olduğunu söyleyebilirim. İskelenin yakınlarında birçok yerde de küçük plaj alanları var.

Burgazada ve Büyükada rehberleri yanına Kınalıada’yı eklemiş oldum sonunda. Hepsi ayrı ayrı güzel, uzaklaşmak istediğiniz zamanlarda değerlendirmenizi, o zamanlar için de postu kaydetmenizi öneririm.

Bu rotadaki mekanlar

Bu rotadnın haritası