Beyoğlu’nda Çukurcuma’dan başlayıp, Asmalı’ya doğru yürümeyi özellikle de Pera sokaklarında olmayı çok seviyorum. Uzun süredir sabahtan akşama buralarda günü geçirmediğimi farkettim. Tam anlamıyla günü yaşamak istediğim için yalnız / tek / kendimle çıktım yola. Seviyorum böyle günleri. Ne istersem öyle, ne kadar durmak istersem o kadar, daha çok gözlem ve daha çok bulunma hissi.

Bu rotada gittiğim 3 mekan da yanınızda birileri olmadan, kendinizi rahat hissedeceğiniz mekanlar. Eğer bu konuda endişe duyuyorsanız belki buradan başlamak iyi gelir. Beyoğlu’nun kalabalığında ve tarihi & sanat dolu mekanlarında kendinizi yalnız hissetmeniz pek mümkün de değil gibi zaten.

Çukurcuma’da açıldığı günden beri popüler olan Nordik mekanı Nørre‘ de kahvaltıyla başladım güne. Oldukça basit görünen tabakların nasıl bu kadar büyük lezzetler sunduğuna inanamadım. Mutlaka diğer kahvaltı tabakları ve tatlıları için geri geleceğim.

Pera’nın yeni mekanlarından Mornings in Pera ise bakery vitriniyle göz alıcı olmuş kesinlikle. Cadılar bayramı temasıyla da tatlı bir konsepte bürünmüştü şu dönemde. Ne kadar erken giderseniz o kadar çok ürünü tezgahta bulacağınızı unutmayın derim.

Günün finali için Pera’nın ikonik mekanlarından Comedus Pera‘ nın yeni yerini tercih ettim. Peynir ve şarküteri seçimlerime eşlik eden beyaz şarabımla kendimle geçen günü kutlamışım gibi oldu.

Yemek durakları arasında şehrin en sevdiğim müzelerinden Salt Beyoğlu, Pera Müzesi, Meşher’i, yenilenen Casa Botter’ı, Sent Antuan, Kırım ve Santa Maria Kiliselerini de ziyaret ettim. Local Makers‘ a yeni gelen ürünlere bakıp, antikacılar arasında dolaştım. Sevdiğim sokaklardan Tomtom Kaptan’dan geçerken Terra Santa ’yı keşfettim ve Beyoğlu’nun kalabalığından uzaklaşma hissiyle burada da kahve molası verdim. En önemlisi kendimi biraz olsun eski günlerdeki gibi huzurlu hissettim.

İster sevdiklerinizle ister en çok sevmemiz gereken kendimizle bu rotayı yapıp Beyoğlu sokaklarında kaybolalım 🤍 Keşiflerle dolu güzel bir gün için rotayı kaydetmenizi, sevdiklerinizle paylaşmanızı öneririm. Bu beni de çok mutlu eder.

Bu rotadaki mekanlar

Bu rotadnın haritası