Gitmekten hiç bıkmadığım, her seferinde farklı bir köşesinden bakıp yeni keşifler yaptığım Moda’dan bu kez rotam. Sevdiğim çok fazla yer var, ilk defa gitmek için beklediğim de en az o kadar fazla. Bu kez gitmeyi seçtiklerime bi bakalım.

1. Guten Morgen: Kahvaltıdan sonra kahveye çıktım. Kahve yanına bi de sabah tazesi cheesecake kondurdum masaya. Dışarıda oturması çok keyifli bir durak benim için.

2. Morn: Yürüyerek kendimi Yoğurtçu Parkı çevresinde buldum. Hemen karşısında park. Portekiz’in meşhuru “nata”yı denemek için güzel adres.

3. Boden: Çok kez geleceğim bi yer, kesin. Menüsü müthiş. Gözüm kahvelerinde, kokteyllerinde her şeylerinden kaldı.

Bu kez uğramadığım ama hep aklımda olan yerler de işaretli. Canım burger istediğinde Primitif, her öğün bir şey bulabileceğim Aralık, yemekleri ve kokteylleriyle Yer, çikolataya doymak istersem Asuman’ın nostaljik ilk durağı Çikolata Dükkanı, meyhanemiz gelirse Zevk. Dahası vardır ama dedim ya ilk aklıma düşenler. Hepsinin notları profilimde, biraz aşağılarda belki ama hepsi var.

Bu sırada yürürken etrafıma bolca baktım. Güzel güzel köşkler, bir bakımla iyileşecek tarihi binalar, kiliseler. Hepsi öylesine seçtiğim sokaklarda karşıma çıktı. Sizin de önünden geçip görmenizi isterim bu yapıları. Mesela Bursalı Rıza Bey Köşkü. Nasıl güzel.

Bir de güzel dükkanlara uğradım.
• Güzel Kelimeler Dükkanı: Hem kendinize hem sevdiklerinize hediye bulabileceginiz keyifli bi dükkan. Kapısında merhaba, kapı açık buyrun yazan güzel dükkanlardan içeri girin.

• Root Atelier: Evinize ya da bahçenize bitki almak isterseniz uğramaniz gereken bir dükkan. Atölyeleri de olur ara ara bakmakta fayda var.
Tiyatro salonlarını da kondurmasam olmazdı. Bu salonlardaki bi oyuna bilet bulup günü ona göre şekillendirebilirsiniz.

• Baba Sahne: Şevket Çoruh tarafından kurulan sahne.
• Oyun Atölyesi: Zuhal Olcay ve Haluk Bilginer tarafından kurulan sahne.
• Moda Sahnesi: 1969’da Kafkas Sineması, 1984’de Moda Sineması, günümüzde Moda Sahnesi olan sahne.
• Süreyya Operası: 1924 yılında Süreyya İlmen Paşa’nın yaptırdığı bina.

Benim bu kez Moda duraklarım böyleydi.

Bu rotadaki mekanlar

Bu rotadnın haritası